Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Ile zarabia grabarz? Można się naprawdę zdziwić
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 30.10.2023 11:42

Ile zarabia grabarz? Można się naprawdę zdziwić

cmentarz-groby-pieniadze
Albert Górniak, CC BY-SA 3.0/Biznesinfo

Platforma TikTok cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. Głównymi jej użytkownikami są milenialsi i przedstawiciele Pokolenia Z. Formę krótkich video aktywnie zaczęli wykorzystywać influencerzy, celebryci, politycy. Dla wielu osób stało się to sposobem na zdobycie rozgłosu. Tak jest w przypadku grabarza Roberta, którego konto na TikToku obserwuje 208,5 tys. osób. Kilka dni temu mężczyzna odniósł się do kwestii zarobków w branży funeralnej.

Duże zainteresowanie internautów

Nic dziwnego, że konto grabarza Roberta na platformie TikTok ma ponad 200 tys. obserwujących. Tego typu profesja bywa uznawana za ciężką i tajemniczą, stąd też internauci z niecierpliwością wyczekują kolejnych filmów mężczyzny, regularnie zostawiają pod jego materiałami komentarze i reakcje. Na dzień 30 października konto “robas000” zebrało już 2,9 mln polubień.

Zrzut ekranu 2023-10-30 o 10.48.24.png

Ciężka sytuacja cmentarnych sprzedawców. Ten rok będzie decydujący Nowa moda na cmentarzach. Polacy umieszczają na grobach nietypową rzecz

Ile zarabia grabarz? Takie są stawki

Jeden z internautów napisał grabarzowi Robertowi, że kiedyś spróbował takiej samej pracy w małej wsi i zaproponowano mu stawkę 60 zł za wykopanie grobu. Zapytał, czy to dobra cena. Odpowiedź mężczyzny była jednoznaczna:

To jest po prostu kpina, po prostu żenada. Jakie 60 zł? Słuchaj, znam cmentarze, gdzie biorą za wykopanie grobu 1500 zł, znam cmentarze, gdzie biorą za wykopanie grobu po 800, 1200 zł. To jest po prostu śmiechu warte – opowiadał grabarz Robert i przekonywał, że on sam, za stawkę podaną przez internautę, nie chwyciłby nawet za łopatę.

Dodał również, że wykopanie grobu w normalnej ziemi, nawet z korzeniami, to jest kwestia dwóch godzin samodzielnej pracy.

Ile kosztuje miejsce na cmentarzu?

Niedawno informowaliśmy, na podstawie analiz serwisu onet.pl, że 6-letnia gwarancja miejsca na grób na cmentarzach komunalnych w Krakowie (z prolongatą opłaty na 20 lat) kosztuje 696 zł. Zapewnienie dłuższego okresu to już dodatkowe 1000 zł. Należy pamiętać, że stawka ta dotyczy grobów ziemnych – w przypadku zagwarantowania gruntu pod grób murowany mówimy o wydatku rzędu 4 tys. zł. Z kolei na warszawskim Cmentarzu Południowym opłata za tradycyjny grób ziemny dla rodziny wynosi 1520 zł, przy czym rezerwacji miejsca za życia mogą dokonać tylko mieszkańcy stolicy, gmin Piaseczno i Lesznowola w wieku 75+.