biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Praca > Gigant wykłada karty na stół. Takiego ultimatum pracownicy się nie spodziewali, mogą trafić na bruk
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 04.05.2025 18:49

Gigant wykłada karty na stół. Takiego ultimatum pracownicy się nie spodziewali, mogą trafić na bruk

Biuro
Fot. fizkes, Getty Images/Canva

Pracownicy jednej z czołowych korporacji z pewnością nie spodziewali się takiego zagrania ze strony szefostwa — ci, którzy z góry zostali uznani za „mniej efektywnych”, muszą poddać się surowym warunkom, które stawiają ich przed faktem dokonanym, bez możliwości negocjacji. Jak przedstawiciele firmy argumentują swoją ostrą politykę wobec podwładnych?

Gigant bierze się za "nieefektywnych" pracowników

Jak podaje Business Insider, w wewnętrznej korespondencji przesłanej do menedżerów Microsoftu ujawniono nowy, określany jako "globalnie spójny" plan poprawy wyników firmy, który zawiera "jasne oczekiwania i harmonogram poprawy". Pracownicy, którzy zostaną objęci takim programem, będą musieli dokonać wyboru, w jaki sposób potoczą się ich dalsze losy w firmie. Postawione warunki są twarde.

Ten proces poprawy wyników jest dostępny przez cały rok, co pozwala szybko i przejrzyście rozwiązywać problemy związane z wydajnością, dając jednocześnie pracownikom wybór – brzmi fragment wiadomości od Amy Coleman, nowej dyrektor ds. zasobów ludzkich Microsoftu, cytowany przez Business Insider

Tylko na początku tego roku Microsoft miał zwolnić aż 2000 pracowników uznanych za nieefektywnych. Kolejni z nich zostali postawieni przed dużym życiowym wyborem — korporacja daje dwie możliwości.

Sławomir Mentzen, Szymon Hołownia, Filip Nowobilski
Odrzucił propozycję TVN-u. Szokujące, jak teraz zarabia
Kolejny kraj ciągnie do UE. Jedną z przeszkód są Polacy, rozwiązaniem – nowy podatek Koniec pewnej epoki. Słynny Warren Buffett mówi dość

Pracownicy muszą dostosować się do twardych warunków

Microsoft zwrócił się z ofertą do pracowników, którzy mieli wykazywać się niską wydajnością. Mogą oni albo zaakceptować wypłatę i odejść, albo ryzykować rozwiązanie umowy w ramach programu poprawy wyników. Kolejny wewnętrzny dokument Microsoftu, który ujawnił Business Insider, zakłada, że wypłata dla pracowników ma wynieść równowartość 16 tygodni pensji. Pracownicy mają jedynie pięć dni na podjęcie decyzji, którą opcję wybierają.

Bill Gates
Fot. ARUN SANKAR/AFP/East News

Jeśli zdecydują się oni na rozpoczęcie programu poprawy wydajności (PIP), oferta przestaje obowiązywać. Nowy system PIP może działać inaczej poza USA, ze względu zróżnicowane regulacje prawne i administracyjne w poszczególnych państwach. Microsoft odmówił portalowi BI komentarza w tej sprawie.

To kolejne działania w ramach strategii największych firm technologicznych, które nie chcą dawać swoim pracownikom taryfy ulgowej. Liderzy branży już rozważają kolejne, zdecydowane kroki.

Zobacz też: Największy polski bank właśnie to ogłosił. Nowy limit przelewów już od 6 maja

Firmy nie chcą dawać pracownikom taryfy ulgowej

Proponowana polityka wobec pracowników zbiega się z czasem, gdy branża technologiczna na czele z Microsoftem kieruje się w stronę znacznie bardziej surowych oczekiwań dotyczących wyników pracy. Firmy nie chcą dawać podwładnym taryfy ulgowej. Liderzy w co najmniej niektórych działach firmy rozważają już w maju kolejne cięcia wynikające właśnie z potrzeby poprawy wydajności. Zastanawiają się nad zwolnieniem średniego szczebla menedżerów oraz zwiększeniem udziału programistów w projektach, kosztem pracowników niebędących programistami.

Podobne podejście reprezentuje Pivot od Amazona, który oferuje opcję PIP, bądź wypłatę, jeśli pracownik zdecyduje się odejść z pracy. Jest to jeden z centralnych punktów oceny wyników osiąganych przez pracowników. W praktyce zatrudnieni w wielu przypadkach uznają to za zaprojektowany w celu realizacji kwot zwolnień, a nie poprawy wyników zawodowych.

W przeszłości Amazon bronił tej idei, zapewniając, że są to "narzędzia, które pomagają pracownikom poprawić ich wyniki i rozwijać się w karierze". Jak dodali przedstawiciele firmy w rozmowie z BI, "obejmuje to (program Pivot — przyp. red.) zasoby dla pracowników, którzy nie spełniają oczekiwań i mogą wymagać dodatkowego wsparcia."

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: