Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Praca > Fatalne wieści dla polskich przedsiębiorców, będzie jeszcze gorzej. Szykują się wydatki
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 02.12.2023 22:08

Fatalne wieści dla polskich przedsiębiorców, będzie jeszcze gorzej. Szykują się wydatki

Pieniądze
BiznesINFO

Niestety, ale nowy 2024 roku przyniesie niekorzystne wieści dla polskich przedsiębiorców. Tysiące osób będą musiały głębiej sięgnąć do swoich kieszeni, by móc opłacić różnego rodzaju podatki, a także liczne składki. Już od stycznia wzrośnie kwota minimalnego wynagrodzenia, a wraz z nią podniosą się również aktualne składki ZUS. Taki stan rzeczy nie spodoba się większości “mniejszych” biznesmenów. 

 

Polscy przedsiębiorcy mają potężny problem. Chodzi o składki ZUS

Nie jest tajemnicą, że prowadzenie firmy w naszym kraju to niejednokrotnie droga przez mękę. Wszechobecne opłaty, drogie składki, a także kryzys sprawiają, że znaczne grono biznesmenów ledwo wiąże koniec z końcem. Choć polskie państwo niejednokrotnie zapowiadało pomoc szczególnie dla małych firm, wprowadzone zmiany nie przyniosły pożądanych rezultatów. 

Okazuje się, że od nowego 2024 roku sytuacja przedsiębiorców będzie znacznie gorsza niż dotychczas. Wszystko przez fakt, że już od pewnego czasu firma musi odprowadzać obowiązkowe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niestety, ale rosną one w zawrotnym tempie, generując ogrom zmartwień wśród licznej grupy osób. 

Nie jest tajemnicą, że za taki stan rzeczy w głównej mierze odpowiada gwałtowny wzrost minimalnych wynagrodzeń, które w ostatnich latach zwiększyły o niebotyczny procent. Warto zaznaczyć, że aktualnie składki na ZUS obliczane są jako określony procent (około 60 proc.) od przeciętnego wynagrodzenia. W praktyce oznacza to, że im “bogatsze” społeczeństwo, tym więcej trzeba płacić. 

O stycznia wzrośnie kwota minimalnego wynagrodzenia, a wraz z nią podniosą się również aktualne składki ZUS. 

ZUS wypłaca dodatki do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że może je otrzymać

Wielkie problemy polskich przedsiębiorców. Będą płacić jeszcze więcej

Spore osób żywo zastanawia jak sporą kwotę będą musieli wydać zgodnie z nowymi wymogami ZUS. Większość z nich czeka smutna niespodzianka, bo podwyżki są naprawdę drakońskie. 

“Dziennik Gazeta Prawna” szacuje, że składka emerytalna może wynieść 916 złotych, składka na ubezpieczenie rentowe: 375 złotych, ubezpieczenie wypadkowe: 78 złotych, ubezpieczenie chorobowe: 115 złotych, a także specjalna opłata na fundusz pracy i solidarnościowy: 115 złotych

Przedsiębiorcy będą płacić rekordowe sumy. ZUS zaciera ręce

Po zsumowaniu powyższych wydatków wychodzi zawrotna suma 1600 złotych, która dla większości przedsiębiorców może być nie do przeskoczenia. 

Dodajmy do tego ubezpieczenie zdrowotne oscylujące w okolicach 400 złotych i wychodzi kwota niemal 2000, które każdego miesiąca przedsiębiorcy będą musieli przeznaczać w ramach składek.