Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Darmowa komunikacja miejska dla seniorów. Jest tylko jeden warunek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.03.2024 20:56

Darmowa komunikacja miejska dla seniorów. Jest tylko jeden warunek

Autobus
Fot. Freepik/Drazen Zigic

Okazuje się, że polscy seniorzy mają możliwość korzystania z komunikacji miejskiej zupełnie za darmo. Taki przywilej nie przysługuje jednak wszystkim, bowiem trzeba spełnić jeden, kluczowy warunek. Kto konkretnie może jeździć bez konieczności kupowania biletu?

Seniorzy mogą liczyć na rozmaite zniżki

Polskim seniorom przysługuje wiele zniżek i ulg, które pozwalają nieco odciążyć ich budżet domowy. Jest to możliwe dzięki Ogólnopolskiej Karcie Seniora. Taki przywilej należy się wszystkim osobom po ukończeniu 60. roku życia. Dołączenie do programu przynosi wiele korzyści, a posiadanie takiej karty uprawnia do skorzystania ze zniżek między innymi w kinach, teatrach, kawiarniach, salonach fryzjerskich, ale także w sanatoriach i sklepach spożywczych.

Zobacz także: Koniec z tradycyjną Wielkanocą? Oto, co Polacy robią w święta

Nawet 840 zł zwrotu podatku. Wielu nie ma o tym pojęcia

Darmowa komunikacja miejska dla seniorów

Ogólnopolska Karta Seniora to nie jedyny przywilej, z którego mogą skorzystać Polacy. Seniorzy, którzy ukończyli 70. rok życia mają prawo do darmowej komunikacji miejskiej. Aby jeździć transportem publicznym bez konieczności kupowania biletu, należy spełnić tylko ten jeden warunek związany z wiekiem. Podczas kontroli, osoba uprawniona do bezpłatnych przejazdów powinna okazać się legitymacją emeryta, dowodem osobistym lub też jakimkolwiek innym dokumentem, który potwierdzi jej wiek.

W niektórych miastach jeszcze więcej seniorów może jeździć za darmo

Warto wspomnieć, że ulgi związane z jeżdżeniem komunikacją miejską są różne w zależności od miasta. Przykładowo, w stolicy osoby, które mają 65 lat mogą wykupić roczny “bilet seniora” na całą komunikację miejską za jedyne 50 złotych.  

Natomiast w Lublinie, Bydgoszczy i Wrocławiu darmowy transport publiczny przysługuje emerytom w wieku 65 lat. W Szczecinie z kolei, bezpłatne przejazdy są przeznaczone dla kobiet w wieku 55 lat oraz mężczyzn w wieku 60 lat.