Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Koniec z tradycyjną Wielkanocą? Oto, co Polacy robią w święta
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 23.03.2024 14:57

Koniec z tradycyjną Wielkanocą? Oto, co Polacy robią w święta

śniadanie wielkanocne
Fot. Pixabay/Emilia Baczynska

Wielkanoc w tym roku zaskakuje z wielu powodów. Przede wszystkim — święta wypadają wyjątkowo wcześnie, bo już 31 marca (Niedziela Wielkanocna) i 1 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny). To jednak nie jedyna nowość. Dziwić może również sposób, w jaki wielu Polaków zamierza spędzić święta.

Wielkanoc to teraz kolejny długi weekend?

Chociaż Wielkanoc nie traci na znaczeniu jako święto, wiele osób decyduje się zrezygnować z tradycyjnego świętowania w domu, przy stole. Co więcej — coraz częściej dni wolne wolimy poświęcić na wypoczynek, zamiast na przygotowania, takie jak sprzątanie, tworzenie palm wielkanocnych czy pieczenie ciast. Zamiast tego kilka dni wolnego okazuje się doskonałą okazją do rodzinnego wyjazdu.
 

Będzie kolejna fala zwolnień? Gigantyczny koncern ma kłopoty

Hotele czekają ze specjalną ofertą na Wielkanoc

W tym roku aż o 61% więcej osób dokonało rezerwacji w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych niż w 2023. Polacy chętnie spędzą Wielkanoc nad morzem, np. w Kołobrzegu, Gdańsku czy Mielnie. Na północ kraju wybierze się aż 53% ”świątecznych turystów”. Wiele rodzin zdecyduje się także na góry, Beskidy i Bieszczady, lub Mazury, a aż 17% wybierze z tej okazji wypoczynek w mieście: w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Poznaniu i Wrocławiu.

Lokale oferujące nocleg i szeroki wybór atrakcji wypoczynkowych jest jednak na to przygotowana. W wielu miejscach w ofercie pojawiła się m.in. możliwość zjedzenia świątecznego śniadania. Na Wielkanoc szykują się również oczywiście sklepy, zasypując swoich klientów wielkanocnymi ofertami — na wypadek, gdyby część Polaków zdecydowała się jednak śniadanie przyrządzić samodzielnie.

Ile kosztuje Wielkanoc w hotelu?

Decyzja o spędzeniu świąt poza domem może wiązać się z mniejszą ilością przygotowań, jednak nie z mniejszymi kosztami. W Szklarskiej Porębie, w jednym z hoteli, świąteczny pobyt 2+2 będzie nas kosztować co najmniej 4 tysiące złotych.

Możemy też jednak znaleźć tańsze oferty, zależnie od wielu czynników — klasy obiektu, oferowanych atrakcji czy lokalizacji. Dwuosobowy pokój z wyżywieniem nad Bałtykiem to koszt około 660 zł. W górach będzie to już 580 zł, a w miastach — tylko 450 zł.

Wiele hoteli wciąż czeka na kolejnych gości, chętnych do spędzenia świąt w mniej tradycyjny sposób. Jednocześnie niektóre miejsca oferują rezerwację od dwóch lub trzech nocy, należy więc uwzględnić to w planie urlopu i jego budżecie.

źródło: interia biznes