BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Stacja paliw BP - tankowanie benzyny

East News, Zofia i Marek Bazak

Ceny paliw cały czas w górę. Zdaniem ekspertów to jeszcze nie koniec podwyżek

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Ceny paliw cały czas rosną, a kierowcy zastanawiają się kiedy te w końcu wyhamują. Eksperci nie pozostawiają złudzeń - podwyżki jeszcze trochę potrwają, a kierowcy już teraz płacą średnio 5 zł/l paliwa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd biorą się podwyżki na stacjach paliw

  • Ile jeszcze potrwają podwyżki

  • Ile kierowcy zapłacą za paliwo

Ceny paliw będą rosły

Choć dokładnie rok temu w trakcie pierwszego lockdownu ceny paliw powędrowały w dół, to nie był to długotrwały trend. Odblokowywanie rynków międzynarodowych oraz przywracanie normalności sprawiły, że ceny paliw poszły w górę. Co dokładnie tkwi w podwyżkach cen paliw?

Ceny paliw w Polsce w dużej mierze zależą od sytuacji na rynkach międzynarodowych. Eksperci z BM Reflex wskazują, że nowy miesiąc przyniósł podwyżki cen paliw średnio o 2-3 grosze na litrze.

Średnio za litr benzyny 95-oktanowej zapłacimy 4,98 zł, benzyny 98-oktanowej 5,27 zł, a oleju napędowego 4,97 zł. Portal money.pl powołując się na ekspertów wskazuje, że obecne podwyżki są niższe w porównaniu z zeszłym miesiącem, ale to nie oznacza, że to ich koniec.

Na podwyżki cen paliw wpływa osłabienie złotego względem dolara, ale także ostatnia decyzja organizacji OPEC+. Za baryłkę ropy trzeba zapłacić 68 dolarów.

Ceny paliw w Polsce

W efekcie najmocniej oberwą posiadacze benzyny oraz oleju napędowego. W przypadku tych paliw cena za litr może przekroczyć 5 zł, wzrost cen benzyny będzie największy od września 2019 r.

Eksperci BM Reflex wskazują także, że na razie dalsze decyzje OPEC+ w sprawie limitów produkcji ropy. Te mogą doprowadzić do tego, że ceny ropy ponownie spadną, a to w konsekwencji doprowadzi do stabilizacji polskiego rynku.

Portal e-petrol.pl podaje, że za litr oleju napędowego najwięcej zapłacimy w woj. opolskim i kujawsko-pomorskim. Z kolei Pb 95 najwięcej kosztuje w woj. kujawsko-pomorskim i dolnośląskim, a Pb 98 w woj. opolskim i kujawsko-pomorskim.

Najmniej za diesla zapłacimy w woj. śląskim, a za benzynę 95-oktanową woj. śląskim. Pb 98 także najtańsza jest w woj. śląskim.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >