Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Ceny paliw cały czas w górę. Zdaniem ekspertów to jeszcze nie koniec podwyżek
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 05.03.2021 01:00

Ceny paliw cały czas w górę. Zdaniem ekspertów to jeszcze nie koniec podwyżek

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Stacja paliw BP - tankowanie benzyny
East News, Zofia i Marek Bazak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd biorą się podwyżki na stacjach paliw

  • Ile jeszcze potrwają podwyżki

  • Ile kierowcy zapłacą za paliwo

Ceny paliw będą rosły

Choć dokładnie rok temu w trakcie pierwszego lockdownu ceny paliw powędrowały w dół, to nie był to długotrwały trend. Odblokowywanie rynków międzynarodowych oraz przywracanie normalności sprawiły, że ceny paliw poszły w górę. Co dokładnie tkwi w podwyżkach cen paliw?

Ceny paliw w Polsce w dużej mierze zależą od sytuacji na rynkach międzynarodowych. Eksperci z BM Reflex wskazują, że nowy miesiąc przyniósł podwyżki cen paliw średnio o 2-3 grosze na litrze.

Średnio za litr benzyny 95-oktanowej zapłacimy 4,98 zł, benzyny 98-oktanowej 5,27 zł, a oleju napędowego 4,97 zł. Portal money.pl powołując się na ekspertów wskazuje, że obecne podwyżki są niższe w porównaniu z zeszłym miesiącem, ale to nie oznacza, że to ich koniec.

Na podwyżki cen paliw wpływa osłabienie złotego względem dolara, ale także ostatnia decyzja organizacji OPEC+. Za baryłkę ropy trzeba zapłacić 68 dolarów.

Ceny paliw w Polsce

W efekcie najmocniej oberwą posiadacze benzyny oraz oleju napędowego. W przypadku tych paliw cena za litr może przekroczyć 5 zł, wzrost cen benzyny będzie największy od września 2019 r.

Eksperci BM Reflex wskazują także, że na razie dalsze decyzje OPEC+ w sprawie limitów produkcji ropy. Te mogą doprowadzić do tego, że ceny ropy ponownie spadną, a to w konsekwencji doprowadzi do stabilizacji polskiego rynku.

Portal e-petrol.pl podaje, że za litr oleju napędowego najwięcej zapłacimy w woj. opolskim i kujawsko-pomorskim. Z kolei Pb 95 najwięcej kosztuje w woj. kujawsko-pomorskim i dolnośląskim, a Pb 98 w woj. opolskim i kujawsko-pomorskim.

Najmniej za diesla zapłacimy w woj. śląskim, a za benzynę 95-oktanową woj. śląskim. Pb 98 także najtańsza jest w woj. śląskim.