BiznesINFO.pl
Policja ostrzega przed nową metodą oszustwa

Obraz Andrzej Rembowski z Pixabay

Policja ostrzega przed “hydraulikami". Można stracić oszczędności życia

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Policja apeluje do Polaków o ogromną ostrożność, ponieważ w ostatnim czasie mamy do czynienia ze wzmożoną aktywnością oszustów. Złodzieje wymyślają kolejne, nowe sposoby na to, jak oszukać niewinne osoby. Nową metodą jest oszustwo "na h

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest oszustwo "na hydraulika"

  • O co apeluje policja

  • Jakie jeszcze są sposoby oszustwa

Policja apeluje - oszuści nie próżnują

Piaseczyńska policja poinformowała o nowej metodzie oszustwa, "na hydraulika". O tym, jak niebezpieczna i dramatyczna w skutkach może ona być, przekonał się starszy mieszkaniec Konstancina-Jeziorny.

"W miniony wtorek do starszego mieszkańca Konstancina-Jeziorny zapukał mężczyzna w średnim wieku. Poinformował, że jest hydraulikiem i prowadzi w bloku pomiary ciśnienia wody. Zaskoczonemu wizytą właścicielowi mieszkania natychmiast polecił pilne udanie się wraz z nim do łazienki. Następnie wręczył mu do ręki słuchawkę prysznicową, polecając mu obserwację wypływającej z niej wody" - poinformowała policja na swojej stronie internetowej.

Oszust powiedział mężczyźnie, że w tym czasie będzie dokonywał kontroli instalacji w innych pomieszczeniach. Nietrudno się domyślać, że "hydraulik" w łazience już się nie pojawił.

Uciekł także z mieszkania, a przy tym zabrał wszystkie oszczędności starszego mężczyzny. W związku z tym policja wystosowała apel, który pojawia się zawsze, gdy mamy do czynienia z oszustami.

Policja prosi o ostrożność

"Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, czy jak w tym przypadku hydraulika" - apeluje policja.

Policja zwraca się także do rodzin osób starszych. Funkcjonariusze podkreślają, że bardzo ważne jest uświadamianie łatwowiernych seniorów o tym, jakie zagrożenie na nich czeka i o tym, że policjanci nigdy nie biorą "na przechowanie" żadnych pieniędzy.

Oszuści nie próżnują i nawet pandemia koronawirusa nie jest im straszna. Przy pierwszym lockdownie podawali się za pracowników sanepidu, a aktualnie naciągają głównie starsze osoby metodą "na policjanta". Niestety, ale w wielu przypadkach kończy się to utratą wszystkich oszczędności.

Na działanie oszustów narażeni jesteśmy także poprzez cyberprzestrzeń. Ci regularnie próbują wykraść nasze dane osobowe czy dane karty płatniczej. Niedawno próbowano wyłudzać pieniądze od przedsiębiorców - oszuści stworzyli nawet witrynę podszywającą się pod resort finansów.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >