BiznesINFO.pl

Obraz Andrzej Rembowski z Pixabay

Policja ostrzega przed “hydraulikami". Można stracić oszczędności życia

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest oszustwo "na hydraulika"

  • O co apeluje policja

  • Jakie jeszcze są sposoby oszustwa

Policja apeluje - oszuści nie próżnują

Piaseczyńska policja poinformowała o nowej metodzie oszustwa, "na hydraulika". O tym, jak niebezpieczna i dramatyczna w skutkach może ona być, przekonał się starszy mieszkaniec Konstancina-Jeziorny.

"W miniony wtorek do starszego mieszkańca Konstancina-Jeziorny zapukał mężczyzna w średnim wieku. Poinformował, że jest hydraulikiem i prowadzi w bloku pomiary ciśnienia wody. Zaskoczonemu wizytą właścicielowi mieszkania natychmiast polecił pilne udanie się wraz z nim do łazienki. Następnie wręczył mu do ręki słuchawkę prysznicową, polecając mu obserwację wypływającej z niej wody" - poinformowała policja na swojej stronie internetowej.

Oszust powiedział mężczyźnie, że w tym czasie będzie dokonywał kontroli instalacji w innych pomieszczeniach. Nietrudno się domyślać, że "hydraulik" w łazience już się nie pojawił.

Uciekł także z mieszkania, a przy tym zabrał wszystkie oszczędności starszego mężczyzny. W związku z tym policja wystosowała apel, który pojawia się zawsze, gdy mamy do czynienia z oszustami.

Policja prosi o ostrożność

"Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, czy jak w tym przypadku hydraulika" - apeluje policja.

Policja zwraca się także do rodzin osób starszych. Funkcjonariusze podkreślają, że bardzo ważne jest uświadamianie łatwowiernych seniorów o tym, jakie zagrożenie na nich czeka i o tym, że policjanci nigdy nie biorą "na przechowanie" żadnych pieniędzy.

Oszuści nie próżnują i nawet pandemia koronawirusa nie jest im straszna. Przy pierwszym lockdownie podawali się za pracowników sanepidu, a aktualnie naciągają głównie starsze osoby metodą "na policjanta" . Niestety, ale w wielu przypadkach kończy się to utratą wszystkich oszczędności.

Na działanie oszustów narażeni jesteśmy także poprzez cyberprzestrzeń . Ci regularnie próbują wykraść nasze dane osobowe czy dane karty płatniczej. Niedawno próbowano wyłudzać pieniądze od przedsiębiorców - oszuści stworzyli nawet witrynę podszywającą się pod resort finansów.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]