BiznesINFO.pl
Nest Bank ostrzega - wyjątkowo wyszukany sposób na oszustwo

pixnio.com/Bicanski

Nest Bank ostrzega klientów. Może zadzwonić oszust

16 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Nest Bank to kolejny bank ostrzegający swoich klientów przed oszustami. Ci nie próżnują i podszywają się pod pracowników banku, dzwonią do klientów i wyłudzają od nich dane osobowe. Ich przejęcie może skutkować utratą wszystkich oszczędności.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Przed czym przestrzega Nest Bank swoich klientów

  • W jaki sposób działają oszuści

  • Jak należy chronić się przed oszustami

Nest Bank ostrzega

Nest Bank ostrzega swoich klientów przed oszustami. Według informacji podanej na stronie Nest Bank, oszuści posługują się atakiem typu vishing. Na czym polega cała procedura?

Portal bankier.pl wyjaśnia, że wszystko zaczyna się od rozmowy telefonicznej, a osoba podszywająca się pod pracownika banku informuje o rzekomych problemach z rachunkiem.

Następnie oszust przekonuje nieświadomego klienta do zainstalowania na swoim telefonie aplikacji, np.: QuickSupport. Czemu akurat ta aplikacja?

Odpowiedź jest bardzo prosta bowiem właśnie ona oraz podobna jej AnyDesk pozwolą oszustom na uzyskanie zdalnego dostępu do naszego telefonu. Pobranie i zainstalowanie takiej aplikacji to kluczowy krok w przejęciu środków i danych ofiary.

Nest Bank kontra oszuści

"W ten sposób przestępcy przejmują kontrolę nad Twoim komputerem/telefonem i przechwytują wrażliwe dane dzięki, którym będą mogli ukraść Twoje pieniądze" - przestrzega Nest Bank cytowany przez bankier.pl.

Dzięki temu oszuści otrzymają dostęp do naszych danych osobowych, ale nie tylko. Mogą dotrzeć do kodów SMS, zapisanych numerów kart płatniczych, a nawet loginów i haseł do bankowości internetowej.

Nest Bank przypomina, że w razie wątpliwości, klienci mogą zawsze zadzwonić na infolinię banku. Jednocześnie Nest Bank podkreśla, że pracownicy banku nigdy nie proszą o podanie wrażliwych danych przez telefon.

Przypomnijmy, że dane osobowe to bardzo wrażliwe informacje dotyczące naszej osoby. Ich wyłudzenie przez osoby trzecie może skutkować straceniem wszystkich naszych oszczędności czy zaciągnięciem kredytu na nasze nazwisko. Późniejsze odzyskanie pieniędzy może graniczyć z cudem.

Nest Bank to nie jest jedyny bank, który ostrzega przed oszustami. Ci wykorzystują każdą okazję, dlatego UOKiK informował o tym, aby nawet w Walentynki nie stracić głowy przy zawieraniu transakcji oraz podawaniu swoich danych osobowych.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >