Brexit przypieczętowany.
JUSTIN TALLIS/AFP/East News
Autor Kamila Jeziorska - 24 Grudnia 2020

Historyczny wigilijny deal zawarty, Londyn i Bruksela się dogadały. Brexit oficjalnie dobiegł końca

Brexit to nie tylko tupnięcie nóżką, ale decyzja, która zmienia szereg regulacji prawnych oraz przetasowuje w swoisty sposób układ Unii Europejskiej. Mimo wszystko, Wspólnota chce nadal utrzymywać relacje z Wielką Brytanią i dlatego w związku z Brexitem zawarte zostały nowe regulacje dotyczące stosunków obu podmiotów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zasady współpracy między UE a Wielką Brytanią ustalono,
  • Jak do całej sprawy odnieśli się przywódcy poszczególnych podmiotów,
  • Jakie są wady i zalety porozumienia.

Brexit zmienił rzeczywistość

Brexit wstrząsnął Unią Europejską oraz obywatelami innych krajów Wspólnoty. W Polsce spekulowano co stanie się z naszymi rodakami mieszkającymi na Wyspach, z kolei na szczeblach Unii Europejskiej machina kształtowania nowej rzeczywistości ruszyła.

- Wielka Brytania i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej, która zacznie obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie - powiedział cytowany przez RMF FM, Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii po pięciu latach batalii brexitowej.

Ostatnie przedświąteczne dni i godziny przyniosły dopracowywanie szczegółów dotyczących zawarcia porozumienia między Unią Europejską a Wielką Brytanią. "Gazeta Wyborcza" informuje, że wszystko przez gatunki ryb łowione przez rybaków brytyjskich i unijnych.

- Wszystko, co obiecano Brytyjczykom w referendum w 2016 roku i w zeszłorocznych wyborach powszechnych, zostało osiągnięte dzięki temu porozumieniu. Odzyskujemy kontrolę nad naszymi pieniędzmi, granicami, prawem, handlem i naszymi łowiskami - napisano w komunikacie.

Czternasta emerytura nie dla każdego. Złe wieści dla emerytów, rząd wprowadza limitCzternasta emerytura nie dla każdego. Złe wieści dla emerytów, rząd wprowadza limitCzytaj dalej

- Stronom udało się uzgodnić współpracę służb policyjnych, zniesienie ceł i ograniczeń kwotowych w wymianie handlowej oraz współpracę w zakresie handlu energią - pisze GW.

Brexit przyklepany

Brexit przyniesie wyłączenie Wielkiej Brytanii z przepisów Unii Europejskiej oraz zwolni z obowiązku respektowania przepisów Trybunału Sprawiedliwości (TSUE). Johnson podkreśla, że to oznacza dla Wysp Brytyjskich pełną niezależność polityczną i gospodarczą.

Umowa posiada jedną, bardzo ważną zaletę, którą jest "klauzula ewolucyjna". Porozumienie zapewnia równość firm na rynku oraz uniemożliwia budowanie przewagi poszczególnych podmiotów.

- Największą luką w umowie jest kwestia usług, które stanowią dużą część wymiany gospodarczej, jednak również podmioty handlujące towarami między Wielką Brytanią a UE mogą się spodziewać utrudnień - choć nie będzie ceł i ograniczeń ilościowych, to nałożone na nie zostaną liczne obowiązki dokumentacyjne, a na granicach prowadzone będą kontrole - pisze Wyborcza.

- Umowa z Wielką Brytanią jest sprawiedliwa i zrównoważona. To dobra umowa - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i dodała, że droga była długa i kręta, ale porozumienie zostało wypracowane.

Wyborcza słusznie zauważa, że dopiero opublikowana umowa to pewien rodzaj kompromisu, dlatego prawdopodobnie żadna ze stron nie będzie z niego zadowolona. Mimo wszystko należy to uznać za sukces, gdyż negocjacje były wielokrotnie zrywane i przerywane, a eksperci o Wielkiej Brytanii mówili, że chce ona wyjść z UE i jednocześnie zachować wszystkie przywileje.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Zakaz przemieszczania się na Sylwestra nie dla wszystkich. Część Polaków uniknie karania nawet złapana
  2. Jarosław Kaczyński złożył Polakom życzenia świąteczne. Co powiedział prezes PiS?
  3. Nagła decyzja Biedronki. Godziny pracy sklepów do pilnej zmiany
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News