BiznesINFO.pl
Brexit przypieczętowany.

JUSTIN TALLIS/AFP/East News

Historyczny wigilijny deal zawarty, Londyn i Bruksela się dogadały. Brexit oficjalnie dobiegł końca

24 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Brexit to nie tylko tupnięcie nóżką, ale decyzja, która zmienia szereg regulacji prawnych oraz przetasowuje w swoisty sposób układ Unii Europejskiej. Mimo wszystko, Wspólnota chce nadal utrzymywać relacje z Wielką Brytanią i dlatego w związku z Brexitem z

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zasady współpracy między UE a Wielką Brytanią ustalono,

  • Jak do całej sprawy odnieśli się przywódcy poszczególnych podmiotów,

  • Jakie są wady i zalety porozumienia.

Brexit zmienił rzeczywistość

Brexit wstrząsnął Unią Europejską oraz obywatelami innych krajów Wspólnoty. W Polsce spekulowano co stanie się z naszymi rodakami mieszkającymi na Wyspach, z kolei na szczeblach Unii Europejskiej machina kształtowania nowej rzeczywistości ruszyła.

- Wielka Brytania i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej, która zacznie obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie - powiedział cytowany przez RMF FM, Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii po pięciu latach batalii brexitowej.

Ostatnie przedświąteczne dni i godziny przyniosły dopracowywanie szczegółów dotyczących zawarcia porozumienia między Unią Europejską a Wielką Brytanią. "Gazeta Wyborcza" informuje, że wszystko przez gatunki ryb łowione przez rybaków brytyjskich i unijnych.

- Wszystko, co obiecano Brytyjczykom w referendum w 2016 roku i w zeszłorocznych wyborach powszechnych, zostało osiągnięte dzięki temu porozumieniu. Odzyskujemy kontrolę nad naszymi pieniędzmi, granicami, prawem, handlem i naszymi łowiskami - napisano w komunikacie.

- Stronom udało się uzgodnić współpracę służb policyjnych, zniesienie ceł i ograniczeń kwotowych w wymianie handlowej oraz współpracę w zakresie handlu energią - pisze GW.

Brexit przyklepany

Brexit przyniesie wyłączenie Wielkiej Brytanii z przepisów Unii Europejskiej oraz zwolni z obowiązku respektowania przepisów Trybunału Sprawiedliwości (TSUE). Johnson podkreśla, że to oznacza dla Wysp Brytyjskich pełną niezależność polityczną i gospodarczą.

Umowa posiada jedną, bardzo ważną zaletę, którą jest "klauzula ewolucyjna". Porozumienie zapewnia równość firm na rynku oraz uniemożliwia budowanie przewagi poszczególnych podmiotów.

- Największą luką w umowie jest kwestia usług, które stanowią dużą część wymiany gospodarczej, jednak również podmioty handlujące towarami między Wielką Brytanią a UE mogą się spodziewać utrudnień - choć nie będzie ceł i ograniczeń ilościowych, to nałożone na nie zostaną liczne obowiązki dokumentacyjne, a na granicach prowadzone będą kontrole - pisze Wyborcza.

- Umowa z Wielką Brytanią jest sprawiedliwa i zrównoważona. To dobra umowa - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i dodała, że droga była długa i kręta, ale porozumienie zostało wypracowane.

Wyborcza słusznie zauważa, że dopiero opublikowana umowa to pewien rodzaj kompromisu, dlatego prawdopodobnie żadna ze stron nie będzie z niego zadowolona. Mimo wszystko należy to uznać za sukces, gdyż negocjacje były wielokrotnie zrywane i przerywane, a eksperci o Wielkiej Brytanii mówili, że chce ona wyjść z UE i jednocześnie zachować wszystkie przywileje.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Absurdalne oskarżenia niemieckiego magazynu. Twierdzi, że Polska odpowiada za wybuch II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujący list od ZUS-u. Kobieta dowiedziała się, że naruszono ochronę jej danych osobowych

Czytaj więcej >
GIS o wodzie z kranu

Polska i Świat

Drożeje woda w miastach. Nawet trzykrotne podwyżki kosztów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Urzędnicy lada moment ruszą z kontrolami. Zapukają i sprawdzą nie tylko źródła ogrzewania

Czytaj więcej >
Telewizor i Netflix

Polska i Świat

Netflix planuje ograniczyć dzielenie konta przez użytkowników.

Czytaj więcej >
Koniec z wyprzedzaniem na autostradzie. Będzie monitoring.

Polska i Świat

Podwyżki opłat na A4. UOKiK sprawdzi czy nowe ceny nie są wygórowane

Czytaj więcej >