BiznesINFO.pl
Wikimedia, Kuhlmann /MSC, CC BY 3.0

Wikimedia, Kuhlmann /MSC, CC BY 3.0

Bill Gates bierze rozwód. Co z ogromnym majątkiem na 146 mld dolarów?

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Kilka dni temu świat obiegła informacja o rozwodzie Billa Gatesa. Nie byłoby z tym żadnego problemu, gdyby nie fakt, że Bill i Melinda Gatesowie nie mieli podpisanej intercyzy. Do podziału jest 146 mld dolarów. Kto wygra majątkową bitwę?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakim majątkiem dysponuje Bill Gates

  • Jakie są rozwiązania dla rozwodników

  • Czy opinia publiczna dowie się o szczegółach podziału majątku

Bill Gates bierze rozwód

Informacja o rozwodzie państwa Gatesów zelektryzowała cały świat. Małżeństwo wydało oświadczenie, w którym poinformowało, że po 27 latach wspólnego życia postanowili się rozejść.

Bill i Melinda Gates poznali się w latach 80. ubiegłego stulecia. Żona miliardera była jednym z pracowników firmy Microsoft. W trakcie małżeństwa zbudowali prawdziwe imperium oraz działali na rzecz rozwiązywania globalnych problemów.

Z informacji wynika, że małżeństwo Gatesów nie miało podpisanej intercyzy. Umowa przedmałżeńska to akt obowiązujący zarówno w Polsce, jak i w USA. Ma on na celu uregulowanie kwestii formalnych na wypadek rozwodu. Najczęściej intercyza związana jest z rozdzielnością majątkową.

Business Insider, powołując się na TMZ, informuje, że w papierach rozwodowych to Melinda Gates występuje jako strona powodowa, a Bill Gates jako strona pozwana. Żadne z małżonków nie żąda alimentów.

Bill Gates straci majątek?

Bill Gates wyceniany jest na 146 mld dolarów, natomiast wartość rynkowa Microsoftu to 2 bln dolarów. Oznacza to, że majątek Gatesa jest większy o 66 proc. niż brytyjskiej rodziny królewskiej, którą wycenia się na 88 mld dolarów.

W ostatnim czasie Bill Gates zainwestował sporo pieniędzy w Bill and Melinda Gates Foundation, a akcje Microsoftu stanowią zaledwie 20 proc. całego jego majątku. Największym aktywem Billa Gatesa jest holding Cascade Investment. Dzięki niemu Bill Gates lokuje swoje pieniądze we wszystkich kluczowych gałęziach gospodarki.

Od początku istnienia fundacja Gatesów przeznaczyła ponad 50 mld dolarów na walkę z ubóstwem, zdrowie i edukację. Money.pl informuje, że Bill i Melinda Gates zapowiadają, że nadal będą ze sobą współpracować w kwestii fundacji.

Przypomnijmy, że rozwód Bezosów również należał do jednego z najdroższych. MacKenzie Bezos otrzymała w ramach ugody 25 proc. akcji firmy Amazon i stała się jedną z najbogatszych kobiet na świecie.

Czy u Gatesów będzie podobnie? Wiele zależy od stanu, w którym będą się rozwodzić. Prawo w stanie Waszyngton zakłada, że majątek małżeństwa jest wspólny, a zatem w ramach podziału byłoby to 50/50.

Z drugiej strony musimy pamiętać, że małżeństwo może zdecydować się na zawarcie ugody, a w tym przypadku cała machina dopiero ruszyła. Przy tak dużych sumach negocjacje pełnomocników stron mogą potrwać. Co więcej, opinia publiczna nigdy nie musi dowiedzieć się o postanowieniach ugody, ponieważ strony mają prawo do jej utajnienia.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się
z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News

Polska i świat

Sondaż zaskakuje wynikiem, Donald Tusk powinien go zobaczyć. Opozycja nie może być pewna sukcesu

Czytaj więcej >
Pixabay/Sozavisimost

Polska i świat

Deklaracja musi zostać złożona, masz określony czas. Potem grozi grzywna

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Polska i świat

Zakaz plastiku już za rogiem. Pożegnajcie sztuczne talerze i sztućce

Czytaj więcej >
Listy niebawem znikną. Urząd skontaktuje się z Tobą zupełnie inaczej

Polska i świat

Zmiany ruszą 1 lipca. Urzędy zaczną przechodzić na skrzynki elektroniczne

Czytaj więcej >
Ważne

Polska i świat

500 plus ze zmianami. Najlepiej zdążyć jeszcze do końca czerwca

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 27.04.2020. n/z Skrzynka na listy.

Polska i świat

20 tys. aut w Polsce musi trafić do serwisu. Chodzi o japońskie i niemieckie marki

Czytaj więcej >