BiznesINFO.pl
ZUS zmienia zasady. Wchodzą w życie 16 maja.

Biznes Info

ZUS zmienia zasady. Od 16 maja nowy rodzaj zgłoszeń

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

ZUS od 16 maja zmienia przepisy dotyczące nowozgłaszanych osób do ubezpieczeń. Pracodawca w odpowiednich formularzach będzie miał obowiązek podania sześciocyfrowego kodu zawodu. ZUS argumentuje, że pozwoli to na zebranie potrzebnych danych, ale czy tylko

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na co pozwolą ZUS-owi nowozebrane dane

  • Co o sprawie mówi ZUS

  • Jak do nowych zasad odnoszą się pracownicy

ZUS i nowe zasady

Od 16 maja 2021 r. wejdą w życie nowe zasady dotyczące zgłaszania nowych pracowników i zleceniobiorców do ZUS. Zmiany obejmą formularze ZUS ZUA i ZUS ZZA, które będą zawierały sześciocyfrowy kod zawodu.

ZUS przepisy wprowadził już w 2020 r. za pomocą ustawy o Tarczy Antykryzysowej 3.0. Jak tłumaczy Zakład, jest to potrzebne do zdobycia kluczowych informacji na temat rynku pracy.

Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS w rozmowie z money.pl przyznał, że dane pozyskane dzięki kodom zawodu posłużą jako instrument do tworzenia polityk publicznych. Dodał, że o te dane od dawna zabiegał również GUS.

ZUS przyznaje, że dane o wykonywanym zawodzie pozwolą na oszacowanie tego w jakich zawodach i kiedy panuje największy okres zachorowalności. Jednocześnie Główny Urząd Statystyczny zyska dostęp do informacji np.: o dochodach z podziałem na regiony kraju.

ZUS chce wiedzieć więcej o Polakach

ZUS przyznaje, że z perspektywy pandemii COVID-19 owe dane również będą przydatne. Wszystko przez to, że aktualnie nie posiada wiedzy o tym, ilu funkcjonariuszy służb mundurowych i medyków przebywa na L4.

ZUS nie pochyla się tylko nad sektorem publicznym, ale również prywatnym. Dzięki zebranym informacjom będzie wiedział na jakie choroby zawodowe cierpią przedstawiciele poszczególnych zawodów. Dowie się jak długo chorują i kiedy umierają.

Choroby zawodowe to bardzo powszechne zjawisko w Polsce. Najczęściej dotyczy pracowników fizycznych, m.in.: rolników, robotników i operatorów maszyn. U wszystkich grup zawodowych stwierdzono m.in.: pylicę, a nawet nowotwory.

ZUS podkreśla, że nowe przepisy pozwolą mu na wyłapanie anomalii w poszczególnych zakładach pracy. Dzięki takim informacjom będzie mógł zwiększyć składki wypadkowe pracodawcy.

Pomysłem ZUS-u nie są zachwyceni pracodawcy. Uważają, że Zakład dokłada im dodatkowych obowiązków w dobie pandemii koronwirusa kiedy to muszą borykać się z innymi problemami.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >

Praca

Gdzie zarobić kilkaset złotych na rękę za godzinę pracy. Świetnie płatne, mało znane zawody

Czytaj więcej >