Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > ZUS wydał setki tysięcy złotych na pielgrzymki. Ujawniamy maile
Michał Górecki
Michał Górecki 17.04.2024 20:18

ZUS wydał setki tysięcy złotych na pielgrzymki. Ujawniamy maile

ZUS zachęcał 43. tys. pracowników do pielgrzymek. Zainwestował setki tysięcy
Fot. Iberion/Związkowa Alternatywa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał ponad 320 tys. zł. na pracownicze pielgrzymki. Związkowcy podtrzymują, że nie ma mowy o oddolnej inicjatywie pracowników, a raczej niedelikatnej agitacji ze strony władzy rządowej agencji. "Wykorzystali do tego wewnętrzne kanały komunikacji" - zdradza w rozmowie z serwisem BiznesINFO Piotr Szumlewicz, przewodniczący związku zawodowego Związkowa Alternatywa.

ZUS inwestował w pielgrzymki setki tysięcy złotych

W styczniu br. przedstawiciele Związkowej Alternatywy, ogólnopolskiego związku zawodowego, zwrócili się do struktur ZUS z pytaniem o źródła finansowania cyklicznych imprez religijnych polegających na organizacji pielgrzymki pracowników ZUS do katolickiego miejsca kultu na Jasnej Górze i konkretnych kwot, które zasiliły ten cel na przestrzeni ostatnich 8 lat (2016-2023). 

Jak ustalamy, związkowcy dotarli bowiem do informacji, jakoby maile zachęcające pracowników do wzięcia udziału i uiszczenia odpowiedniej kwoty, trafiały do wszystkich 43 tys. pracowników w Polsce. 4 kwietnia przyszła odpowiedź - Departament Zarządzania Zasobami Ludzkimi ZUS przyznał, że w 8 lat przeznaczył na ten cel ponad 275.100 zł z budżetu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i ponad 48 tys. ze środków działalności bieżącej (razem ponad 320 tys. zł.). 

koszty.jpg

Emeryci mogą się zdziwić. Tak mają wyglądać wypłaty 14. emerytury

ZUS odpowiada: "To pracownik decyduje". Ale tylko, jeśli impreza jest katolicka

W piśmie z 4 kwietnia (opublikowanym 15 kwietnia) czytamy m.in., że proces finansowania pielgrzymek wynika z prawa do współfinansowania (lub finansowania) imprez z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i jako taki trwa od 2009 r. 

Spotkanie Pracowników ZUS na Jasnej Górze […] to jedna z wielu imprez wpisanych do Kalendarza Imprez Turystycznych w zakładzie. Organizatorem imprezy jest oddział ZUS w Częstochowie. Tak jak przy każdej innej imprezie […], to pracownik decyduje, czy chce wziąć w niej udział.  

Co więcej, Agnieszka Ewa-Cichocka precyzuje w dokumencie, że choć impreza na Jasnej Górze miała charakter jednodniowy, poszczególne oddziały ZUS w zakresie organizacji wydarzenia miały sporą dowolność - oddział w Elblągu łączył je np. z wycieczką do Wadowic. Każdy pracownik, w myśl tłumaczeń ZUS, mógł również otrzymać dofinansowanie na pielgrzymkę z zewnętrznym organizatorem, nie musiał w tym celu korzystać z usług pracodawcy. Zapytana o organizację podobnych wydarzeń w charakterze i duchu ekumenicznym (a zatem dot. innych niż katolicka religii) odpowiada, że ZUS podobnych nie organizował. Dlaczego? Tego nie sprecyzowano.

ZOBACZ TAKŻE: 30 tys. kary z powodu przerwy na kawę? To prawo pracownika

"Korzystali z wewnętrznych kanałów komunikacji". ZUS promował katolickie pielgrzymki? Publikujemy maile

Piotr Szumlewicz w rozmowie z portalem BiznesINFO przyznaje, że choć proces współfinansowania pielgrzymek trwa w ZUS od lat, w latach 2016-2023 nie zachował charakteru ekumenicznego, jak zwykło to odbywać się w latach poprzednich. 

Sam ZUS w piśmie przyznaje, że nie było (w minionych 8 latach - red.) wycieczek np. do miejsc kultu religii prawosławnej czy jakiejkolwiek innej niż katolicka.

Dodaje też, że choć z ustawy wynika, że pracodawca (konkretny oddział ZUS) może organizować podobne imprezy w porozumieniu z pracownikami, w tym przypadku inicjatywa bynajmniej nie była oddolna.

ZUS nie dość, że eksponował te pielgrzymki, to jeszcze nie miały one charakteru oddolnego. Wykorzystali (ZUS - red.) wewnętrzne kanały komunikacji jak intranet, żeby zachęcać do tego pracowników, a nam jako związkowi wielokrotnie odmawiał podobnego kontaktu ze swoimi pracownikami.

W mailach, które cyklicznie trafiały do 43 tys. pracowników ZUS z całego kraju, czytamy m.in. o minimalnej kwocie darowizny na rzecz Kurii Metropolitarnej w Częstochowie (10 zł) i, jak twierdzi sam Szumlewicz, mało dyskretnym zachęcaniu pracowników do partycypowania przez kadry ZUS.

Pracownicy dostawali dość stanowcze, choć nie przemocowe, ale jednak zachęty, żeby w tych pielgrzymkach wziąć udział. Gertruda Uścińska (odwołana ze stanowiska prezes ZUS w styczniu 2024 r. - red.) co roku brała w nich udział i mówiła m.in. o zawierzeniu pracowników Bogu.

fotr2.jpg

fot1.jpg

fot3.jpg