Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wydał komunikat. Te osoby muszą zwrócić 13. emeryturę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.05.2024 19:27

ZUS wydał komunikat. Te osoby muszą zwrócić 13. emeryturę

ZUS
Fot. materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłacanie trzynastej emerytury. Dodatkowe pieniądze trafiły w kwietniu do 8,5 mln emerytów. Teraz ZUS wydał pilny komunikat w sprawie trzynastki. Okazuje się, że część osób musi zwrócić świadczenie.

W kwietniu na konta seniorów trafiła 13. emerytura

Emeryci raz w roku mogą liczyć na wypłatę dodatkowego, jednorazowego świadczenia finansowego. Trzynasta emerytura została wprowadzona w 2019 roku jako wsparcie dla polskich seniorów, którzy często nie mogą liczyć na wysokie wypłaty.

Trzynastka jest wypłacana w kwietniu i trafia na konta świadczeniobiorców wraz z ich podstawowymi wypłatami. Świadczenie przyznawane jest w wysokości emerytury podstawowej, czyli obecnie 1780,96 zł brutto. 13. emeryturę otrzymało 8,5 mln emerytów i rencistów.

ZUS wypłaci ponad 620 zł bez względu na wiek. Wystarczy złożyć wniosek

ZUS wydał komunikat

ZUS wydał ważny komunikat ws. trzynastej emerytury. Okazuje się bowiem, że część emerytów musi zwrócić świadczenie, które trafiło na ich konta w kwietniu. Chodzi tutaj o osoby, które dorabiają do swojej emerytury. 

Seniorzy muszą wówczas pamiętać, że obowiązują ich określone limity dorabiania. Jeżeli przekroczą ustalone kwoty, to poniosą nieprzyjemne konsekwencje. Konieczne będzie zwrócenie jednorazowego wsparcia wypłaconego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Dopłata do urlopu dla pracowników. Do wzięcia nawet 2500 złotych

Te osoby muszą zwrócić 13. emeryturę

Trzeba pamiętać, że limity dorabiania obowiązują tylko tych emerytów, którzy nie ukończyli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Warto przypomnieć, że wynosi on 60 lat dla kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn. Wysokość limitów zależy od średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Jeżeli Polacy pobierają wcześniejszą emeryturę i zarobią więcej niż 5278,30 zł, to ZUS zmniejszy ich świadczenie. W przypadku, gdy zarobki emeryta są większe niż 9802,50 zł, jego wypłaty z ZUS-u zostaną zawieszone i konieczne będzie również zwrócenie 13. emerytury.