Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci ponad 620 zł bez względu na wiek. Wystarczy złożyć wniosek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.05.2024 17:12

ZUS wypłaci ponad 620 zł bez względu na wiek. Wystarczy złożyć wniosek

ZUS, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Polacy mogą liczyć na różne świadczenia finansowe, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z nich jest dodatek dla sieroty zupełnej, przyznawany bez względu na wiek. Dodatkowe pieniądze trafią do osób, które spełnią odpowiednie warunki i złożą wniosek.

Komu ZUS wypłaci dodatek dla sieroty zupełnej?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele różnych świadczeń finansowych, a jednym z nich jest dodatek dla sieroty zupełnej. Wsparcie przysługuje osobom, które straciły obydwoje rodziców i pobierają z tego tytułu rentę rodzinną. 

ZUS wypłaca pieniądze w ramach tego świadczenia bez względu na wiek beneficjenta. Warto pamiętać, że dodatek dla sieroty zupełnej jest przyznawany także osobom, które straciły matkę, a ich ojciec pozostaje nieznany.

Zacznie się już w poniedziałek. Polacy tłumnie ruszą do Biedronki

Tyle wynosi teraz dodatek dla sieroty zupełnej

ZUS wypłaci świadczenie osobom, które wcześniej złożyły odpowiedni wniosek. Formularz należy dostarczyć do dowolnej placówki Zakładu i można zrobić to osobiście, za pośrednictwem pełnomocnika lub pocztą. Oprócz wniosku, ZUS musi otrzymać także wymagane dokumenty.

Osoby ubiegające się o przyznanie prawa do tego świadczenia, powinny dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumenty potwierdzające daty zgonu rodziców. W przypadku, gdy ojciec beneficjenta jest nieznany, należy dodatkowo dołączyć do wniosku także akt urodzenia.

ZUS wypłaci dodatkowe pieniądze na wniosek

Dodatek dla sieroty zupełnej jeszcze do niedawna wynosił 553,30 zł. Co ważne, świadczenie podlega corocznej waloryzacji, która odbywa się w marcu. Jakiś czas temu wsparcie finansowe poszło w górę i teraz świadczeniobiorcy mogą liczyć na 620,36 złotych miesięcznie. ZUS wyda decyzję ws. przyznania dodatku w ciągu 30 dni.

Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji - czytamy na stronie internetowej ZUS-u.