Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Takie emerytury otrzymują zakonnice. Możecie być zaskoczeni
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 12.05.2024 10:42

Takie emerytury otrzymują zakonnice. Możecie być zaskoczeni

zakonnice, pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980, lorilorilo

Kwestia emerytur od zawsze jest źródłem żywych dyskusji wśród Polaków. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jakie świadczenia otrzymują zakonnice. Czy wypłaca je ZUS? Odpowiedzi mogą zaskakiwać.

Ile zarabia zakonnica?

Wbrew pozorom status majątkowy siostry zakonnej to dość skomplikowana sprawa. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wszystkie zakonnice pracują w kościołach. Wiele z nich spotkamy także w szpitalach, domach opieki czy szkołach. Mimo że przekłada się to na różnice w zarobkach - a co za tym idzie, również różną wysokość świadczenia emerytalnego - największe zaskoczenie budzi co innego. Jak zdradziła siostra Paula na swoim profilu na Tik Toku (Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny), zakonnice często "nie mają swoich pieniędzy". Mimo osiąganych przychodów wszystkie zarobki są zarządzane przez przełożoną.
 

ZUS wydał ważny komunikat. Emeryci powinni o tym wiedzieć

Zaplanowano rekordowe środki na emerytury zakonnic

Przy niezadowalającej wysokości własnej emerytury - co w Polsce, niestety, wcale nie jest rzadkim zjawiskiem - wiele osób zastanawia się, jak wyglądają świadczenia innych osób. Jaką emeryturę dostanie prezydent? Ile wynosi emerytura za jeden dzień pracy? Jakie świadczenie otrzymują zakonnice?

Często zakładamy, że wypłaty te są wyższe niż w rzeczywistości. W większości przypadków siostry zakonne odprowadzają bardzo niskie składki i w praktyce otrzymują minimalną emeryturę, czyli 1588,44 zł brutto. W nieco lepszej sytuacji znajdują się zakonnice pracujące w szkołach, przedszkolach, domach dziecka lub placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Wysokość ich emerytury wciąż nie jest jednak przesadnie wysoka.

Powód? Składki emerytalne, zarówno dla zakonnic jak i księży, pochodzą z Funduszu Kościelnego, który z kolei finansowany jest z budżetu państwa. W efekcie nawet mimo rekordowej kwoty przewidzianej na 2024 rok w postaci 257 mln zł, siostry zakonne wciąż otrzymają niskie świadczenia.
 

Zakonnice a księża. Różnica w zarobkach jest ogromna

Patrząc na powyższe dane można by się spodziewać, że księża, proboszczowie czy nawet biskupi znajdują się w podobnej sytuacji. Jednak nic bardziej mylnego. W ich przypadku bowiem emerytura to suma pieniędzy z Funduszu Kościelnego, ale również ZUS-u. Do dyspozycji księdza pozostają również datki wiernych. W praktyce przekłada się to na średnią emeryturę proboszcza w wysokości 5 tysięcy zł, oraz średnią emeryturę biskupa sięgającą nawet 10 tysięcy złotych. Patrząc na 1445,48 zł netto, które otrzymują zakonnice, można się złapać za głowę.

Źródło: o2.pl