Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przepracowała tylko jeden dzień w życiu. Niebywałe, jaką ma emeryturę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.05.2024 21:29

Przepracowała tylko jeden dzień w życiu. Niebywałe, jaką ma emeryturę

seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Świadczenia niektórych emerytów są wyjątkowo niskie. Wysokość emerytury zależy od wielu czynników, takich jak chociażby ilość przepracowanych lat. Jedna z seniorek pracowała w życiu tylko przez jeden dzień. Aż trudno uwierzyć, jaką emeryturę dziś wypłaca jej ZUS.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Polacy przechodzą na emeryturę, gdy osiągną powszechny wiek emerytalny. Wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wysokość świadczenia wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest ilość przepracowanych lat.

Kluczowe jest również to, jakie zarobki otrzymywał senior. ZUS podczas wyliczania emerytury bierze pod uwagę również średnie dalsze trwanie życia. Jest to wskaźnik publikowany co roku przez Główny Urząd Statystyczny. Im wyższa jest jego wartość, tym świadczenie będzie niższe.

ZUS dopłaci do sanatorium. Można dostać nawet 3000 zł dofinansowania

Przepracowała jeden dzień w życiu. Taką ma emeryturę

Aby otrzymać minimalną emeryturę, trzeba mieć odpowiedni staż pracy. W przypadku kobiet jest to 20 lat, a w przypadku mężczyzn - 25 lat. Część emerytów otrzymuje groszowe świadczenia, czyli wypłaty niższe od emerytury minimalnej. 

Przykładem tego jest seniorka z Legnicy, która w całym swoim życiu przepracowała tylko jeden dzień. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelewa na jej konto zaledwie 43 grosze miesięcznie. W obecnych czasach taka kwota nie wystarczy nawet na to, by kupić najtańszy bochenek chleba. 

Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce

Są jednak również emeryci, którzy mogą liczyć na naprawdę wysokie emerytury. Rekordowe świadczenie trafia do seniora, który przepracował dokładnie 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni. Przez te wszystkie lata mężczyzna nie był ani razu na zwolnieniu lekarskim.

Mężczyzna postanowił zakończyć swoją karierę zawodową dopiero w wieku 86 lat. Jeszcze do niedawna Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał mu ponad 43 tys. złotych miesięcznie, a po marcowej waloryzacji jego świadczenie wzrosło do 48 673,53 zł.

Zobacz także: Zacznie się już w poniedziałek. Polacy tłumnie ruszą do Biedronki