Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Do zgarnięcia nawet 4,5 tys. zł. Wystarczy, że spełnisz te warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.05.2024 17:18

Do zgarnięcia nawet 4,5 tys. zł. Wystarczy, że spełnisz te warunki

pieniądze
Fot. materiały własne

Wiele osób może zgarnąć dodatkowe świadczenie, w ramach którego otrzymają nawet 4500 złotych w skali roku. Dodatek przeszedł ostatnio spore modyfikacje i teraz skorzysta z niego jeszcze więcej osób. Najpierw trzeba będzie jednak spełnić odpowiednie warunki. Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy? Wyjaśniamy. 

Czym jest dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy to specjalne wsparcie finansowe dla osób, które nie radzą sobie z uiszczaniem opłat związanych z utrzymaniem mieszkania. Świadczenie jest wypłacane przez gminy, a jego wysokość zależy od kilku czynników. Beneficjenci mogą otrzymać od 250 zł do 380 zł miesięcznie, co w skali roku daje ponad 4500 złotych.

Warto jednak pamiętać, że takie wsparcie nie jest dostępne dla wszystkich. Aby otrzymać dopłatę do mieszkania z gminy, trzeba spełnić kilka kluczowych warunków. Jeden z nich to kryterium zarobkowe. Kto konkretnie dostanie pieniądze?

ZUS wydał ważny komunikat. Emeryci powinni o tym wiedzieć

Nawet 4,5 tys. zł rocznie. Wystarczy spełnić te warunki

Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, jest posiadanie tytułu prawnego do mieszkania lub domu, w którym mieszkamy. Co ważne, nie trzeba być właścicielem lokalu, wystarczy mieć tytuł najemcy. Powierzchnia użytkowa nie może być większa od normatywnej powierzchni o 30 proc. lub 50 proc. Pokoje i kuchnia nie mogą przekraczać 60 proc. w powierzchni użytkowej.

Kolejnym bardzo ważnym warunkiem jest kryterium zarobkowe. Jeżeli chodzi o bieżący rok, to uległo ono zmianie i jeszcze więcej osób będzie mogło skorzystać ze świadczenia. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego, prób wynosi 2863,39 zł. Jeśli chodzi natomiast o gospodarstwa wieloosobowe, to limit zarobkowy wynosi 2147,54 zł. 

Aby otrzymać pieniądze, trzeba złożyć wniosek

Dodatek mieszkaniowy otrzymają osoby, które wcześniej złożyły odpowiedni wniosek. Dokumenty należy dostarczyć do gminnego ośrodka pomocy społecznej, a stosowny formularz możemy znaleźć w urzędzie miasta lub gminy. 

Warto dodać, że świadczenie najczęściej trafia bezpośrednio do zarządcy budynku lub też do osoby, która zajmuje się pobieraniem opłat za użytkowanie mieszkania. Jeżeli jednak dodatek jest przyznawany w formie ryczałtu, to trafi do beneficjenta w formie gotówki. 

Zobacz także: Kasjer zapyta o kod pocztowy. Dobrze się zastanów, zanim odpowiesz