Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS dopłaci do sanatorium. Można dostać nawet 3000 zł dofinansowania
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.05.2024 16:11

ZUS dopłaci do sanatorium. Można dostać nawet 3000 zł dofinansowania

seniorzy, ZUS, pieniądze
Fot. Pixabay/icsilviu, materiały własne

Wyjazd do sanatorium jest sporym obciążeniem dla budżetu domowego. Jak się okazuje, pacjenci mogą starać się o specjalne dofinansowanie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aby otrzymać taką dopłatę, trzeba będzie spełnić kilka warunków. 

Od 1 maja stawki w sanatoriach poszły w górę

Wyjazd do sanatorium wiąże się z niemałym wydatkiem. Od 1 maja ceny w uzdrowiskach poszły w górę, więc teraz trzeba zapłacić jeszcze więcej. Można skorzystać z pobytu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, choć trzeba pamiętać, że NFZ finansuje tylko koszty zabiegów medycznych. 

Koszt pobytu w sanatorium może być różny, w zależności od lokalizacji i standardu placówki, którą wybierzemy. Przykładowo, za tygodniowy turnus w Ciechocinku należy zapłacić nawet 3010 złotych. Jak się okazuje, część pacjentów może skorzystać z darmowego pobytu.

ZUS wydał ważny komunikat. Emeryci powinni o tym wiedzieć

Dopłata do sanatorium z ZUS. Dla kogo?

Kuracjusze powinni wiedzieć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych również może sfinansować pobyt w sanatorium. W tym przypadku jednak Zakład pokrywa wszystkie koszty związane z turnusem w uzdrowisku. Kto może starać się o taką dopłatę? 

Podstawowym warunkiem otrzymania dopłaty jest wystąpienie ryzyka długotrwałej niezdolności do pracy. Turnus rehabilitacyjny ma zwiększyć szansę na odzyskanie możliwości powrotu do pracy. ZUS sfinansuje wyjazd do sanatorium tylko i wyłącznie w przypadku, gdy ktoś posiada skierowanie lekarskie.

Zobacz także: ZUS może zmniejszyć wypłaty dla emerytów. Trzeba być czujnym

Co zrobić, by otrzymać dopłatę do sanatorium?

Warto wspomnieć, że w ramach dofinansowania ZUS opłaca koszty zabiegów medycznych, zakwaterowania oraz wyżywienia. Ceny tygodniowych turnusów w niektórych sanatoriach sięgają nawet 3000 zł, więc naprawdę warto wnioskować o przyznanie takiej dopłaty. 

Jeżeli ktoś chce starać się o dofinansowanie do sanatorium, to powinien udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wypełnionym przez lekarza wnioskiem o skierowanie na rehabilitację leczniczą. Dokument zostanie tam rozpatrzony, a ZUS podejmie decyzję, czy opłaci danemu pacjentowi pobyt w uzdrowisku.