Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS podwyższy emeryturę. Wystarczy, że masz takie dokumenty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.06.2024 13:37

ZUS podwyższy emeryturę. Wystarczy, że masz takie dokumenty

seniorka, pieniądze, ZUS
Fot. materiały własne

Fantastyczne wieści dla wielu seniorów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może podwyższyć im emeryturę. Wystarczy, że przedstawią odpowiednie dokumenty, a ich świadczenie zostanie ponownie przeliczone. Jest o co się starać, bo wzrost może wynieść nawet kilkaset złotych.

ZUS może ponownie przeliczyć emeryturę

Wielu seniorów nie zdaje sobie sprawy z tego, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ponownie przeliczyć ich świadczenie emerytalne. Jeśli skorzystają z takiej opcji, będą mogli naprawdę sporo zyskać. Szczególnie ucieszy to osoby, które otrzymują niską emeryturę.

Do ponownego przeliczenia emerytury kwalifikują się seniorzy, którzy urodzili się przed 1 stycznia 1949 r. Trzeba pamiętać, że możliwość podwyższenia świadczenia przysługuje tylko osobom, które dostarczą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiednie dokumenty.

Zacznie się już jutro. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Emeryci mogą zyskać kilkaset złotych

ZUS będzie mógł ponownie przeliczyć emeryturę, jeśli otrzyma od beneficjenta dokumenty poświadczające, że pracował lub otrzymywał wynagrodzenie przed przejściem na emeryturę. Muszą być to dokumenty, których senior jeszcze nie przedstawił w ZUS. Po ponownym przeliczeniu świadczenie może wzrosnąć nawet o 500 złotych. Do ZUS-u należy dostarczyć dokumenty, takie jak:

  • świadectwa pracy,
  • dokumentacja związana z angażami,
  • wpisy w legitymacji ubezpieczeniowej,
  • listy płac z archiwum,
  • stary dowód osobisty z wpisami o zatrudnieniu,
  • stara książeczka wojskowa, jej kserokopia lub świadectwo służby.

Jest więcej sposobów na podwyższenie emerytury

Okazuje się, że są jeszcze inne sposoby na podwyższenie swoich wypłat z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ostatnio odbyła się coroczna waloryzacja kapitału zgromadzonego na kontach i subkontach ubezpieczonych.

Jeżeli złożymy wniosek o emeryturę dopiero w lipcu, to ZUS przyzna nam świadczenie wyższe nawet o 500 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że taka opcja jest przeznaczona tylko dla osób, które jeszcze nie pobierają emerytury. Sposobem na wyższe wypłaty z ZUS jest też opóźnienie decyzji o zakończeniu kariery zawodowej.