Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS może zmniejszyć wypłaty dla emerytów. Trzeba być czujnym
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 11.05.2024 10:44

ZUS może zmniejszyć wypłaty dla emerytów. Trzeba być czujnym

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne Iberion

Ważna informacja dla rencistów i emerytów pobierających wcześniejsze świadczenia. Już niedługo Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zmniejszyć limity dorabiania. Kiedy i na co zwrócić uwagę?

ZUS może zmniejszyć świadczenie, kto musi się pilnować?

Osoby, które jeszcze nie osiągnęły wieku emerytalnego - 65 lat w przypadku mężczyzn, 60 lat w przypadku kobiet oraz, które dorabiają do emerytury lub renty, muszą sprawdzić czy ich dodatkowe zarobki nie spowodują zmniejszenia lub też zawieszenia wypłaty świadczenia. 

Pilnować wysokości swoich dochodów muszą osoby dorabiające, które są na wcześniejszej emeryturze czy rencie (…). Limity dotyczą bowiem tylko osób, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego - informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Martwić nie muszą się osoby, które już osiągnęły powszechny wiek emerytalny. Wówczas mogą dorabiać do swoich świadczeń bez żadnych limitów i nie martwić się tym, że ZUS zawiesi lub zmniejszy wypłacaną kwotę. 

Bałagan wokół wielkiego finału Eurowizji. Zmiana po zmianie

Limity zarobków dla emerytów i rencistów

To, jak wiele mogą dorobić osoby pobierające z ZUS wcześniejsze świadczenia uzależnione jest od przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny za poprzedni kwartał w danym roku kalendarzowym. Tym samym ZUS zmienia limity w dniach 1 marca, 1 czerwca, 1 września oraz 1 grudnia danego roku. 

Sytuacja wygląda następująco. Jeżeli 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy nie zostanie przekroczone, ZUS wypłaci świadczenie w pełnej wysokości. W przypadku przekroczenia o 70 proc. ale nie większego niż 130 proc. - zostanie ono odpowiednio zmniejszone. 

Analogicznie w sytuacji przychodu przekraczającego 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia za dany kwartał, wówczas wypłata świadczenia zostaje w całości zawieszona. 

Decyzja o wysokości nowych limitów już wkrótce

Obecnie obowiązujące limity obliczone są na podstawie danych z 1 marca. W przypadku przychodu do 5 tys. 278 zł i 30 gr – ZUS nie zmniejszy świadczenia. Od 5 tys. 278 zł i 30 gr do 9 tys. 802 zł i 50 gr - zostanie analogicznie zmniejszone. Jeżeli natomiast przychód osiągnie kwotę 9 tys. 802 zł i 50 gr - wówczas ZUS zawiesi wypłatę świadczenia.

13 maja GUS poinformować ma o kwocie przeciętnego wynagrodzenia, na podstawie której zostaną obliczone nowe widełki kwot. Szczególnie powinny zainteresować się nimi osoby, które pobierają:

  • emeryturę, jeśli nie ukończyły powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego,
  • rentę rodzinną,
  • rentę inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy nie pozostaje w związku ze służbą oraz renta rodzinna po tym inwalidzie,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne
  • rentę z tytułu niezdolności do pracy, w tym rentę wypadkową.

Źródło: ZUS/Fakt/Prawo.pl