Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS może zabrać emeryturę. Ważne zmiany dla seniorów już od 1 czerwca
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 17.05.2024 15:44

ZUS może zabrać emeryturę. Ważne zmiany dla seniorów już od 1 czerwca

seniorzy, pieniądze, ZUS
Fot. materiały własne

Seniorzy powinni przygotować się na spore zmiany, które wejdą w życie już w czerwcu bieżącego roku. Niektóre osoby będą musiały uważać na nowe limity dorabiania do świadczenia. Jeśli je przekroczą, to ZUS zmniejszy lub całkowicie zawiesi ich wypłaty. Kogo konkretnie będą dotyczyły te zmiany? Przedstawiamy szczegóły. 

Te osoby muszą uważać na limity dorabiania

Seniorzy muszą uważać na obowiązujące limity dorabiania do emerytury. Przekroczenie ich wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Warto jednak wspomnieć, że te zasady nie dotyczą wszystkich emerytów. 

Limity dorabiania obowiązują bowiem tylko te osoby, które nie ukończyły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Chodzi tutaj przede wszystkim o emerytów, którym przysługuje wcześniejsze świadczenie lub nauczycieli pobierających świadczenie kompensacyjne. 

ZUS wypłaci 1335 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie

Limity dorabiania co jakiś czas się zmieniają

Limity dorabiania do świadczenia emerytalnego nie są cały czas takie same i zmieniają się co trzy miesiące. Ich wysokość zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Aktualne limity zostały wprowadzone w marcu i będą obowiązywały tylko do końca maja. W czerwcu maksymalne kwoty, które seniorzy mogą dorobić do swoich świadczeń ulegną zmianie. 

Zobacz także: Najniższe emerytury w Polsce. Tysiące Polaków dostaje przelewy na grosze

ZUS może zabrać emeryturę

Emeryci powinni dokładnie zapoznać się z limitami dorabiania do emerytury. Należy mieć się na baczności, bo przekroczenie progów wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale tego roku było na poziomie 8147,38 zł. 

W oparciu o te dane można wyliczyć, ile będą wynosiły nowe limity dorabiania, które wejdą w życie już 1 czerwca. Okazuje się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszy świadczenie, jeśli senior zarobi więcej niż 5703,20 zł. Jeżeli zarobki będą wyższe niż 10 591,60 zł, to ZUS zawiesi wypłatę emerytury.