Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Najniższe emerytury w Polsce. Tysiące Polaków dostaje przelewy na grosze
Michał Górecki
Michał Górecki 17.05.2024 09:21

Najniższe emerytury w Polsce. Tysiące Polaków dostaje przelewy na grosze

pieniądze, PLN
Photo by Pawel Czerwinski on Unsplash

Minimalna stawka świadczenia emerytalnego nie oznacza jednocześnie, że wszyscy taką kwotę otrzymują na konto po przekroczeniu ustawowego wieku. ZUS co miesiąc realizuje przelewy poniżej progu emerytury minimalnej, niektóre są kuriozalne.

Najniższe emerytury 2024. Tysiące Polaków dostaje przelewy na grosze

Najniższa emerytura w Polsce od 1 marca br. wynosi 1780, 96 zł brutto. W tej samej tabeli świadczeń Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje jeszcze rentę (1335,72 zł) czy świadczenie przedemerytalne (1794,70 zł). Istnienie najniższej ustawowej stawki nie oznacza jednocześnie, że wszyscy płacący składki dostają takie kwoty na konto. Szereg płatników otrzymuje od ZUS grosze. Dosłownie.

Zobacz też: Nowe składki ZUS. W 2025 r. będą historycznie wielkie. Przedsiębiorcy zapłaczą

"Inflacja znów się wymyka". Glapiński zdiagnozował polską gospodarkę. Kiedy euro? Jest data

Najniższe emerytury ZUS. W 2024 r. to 2 grosze

O najniższe emerytury wypłacane przez ZUS zapytał dziennik “Fakt”, publikując raport agencji w tej sprawie. Jak się okazuje w 2024 r. najniższe świadczenie w ramach emerytury otrzymuje, jak dotąd, mieszkanka Biłgoraja (woj. lubelskie); o równowartości 2 groszy. Kobieta przeszła na emeryturę w wieku 60 lat, odprowadziła składki za… jeden dzień pracy. I nie jest jedyna - podobną kwotę - 3 groszy - otrzymuje emerytka z drugiego końca Polski - Szczecina. Ona też przepracowała jeden dzień składkowy. W Wałbrzychu beneficjentką emerytury w wysokości 22 groszy jest kobieta, która odprowadzała składki przez 6 miesięcy. Przeszłą na emeryturę w wieku 60 lat. Z kolei 2 zł i 1 grosz otrzymuje inny mieszkaniec tego miasta - mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 72 lat i odprowadził składkę za miesiąc pracy.

W kategorii absurdu prawnego “Fakt” punktuje obowiązek wydania decyzji o przyznaniu świadczenia. Koszt takiej decyzji administracyjnej to 100 zł, czyli wielokrotnie więcej, niż sama stawka emerytury w skrajnych przypadkach. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to błąd systemu, wymagający korekty. Zastany stan prawny wynika z faktu, że wystarczy przepracować na oskładkowanej umowie (umowie o pracę) jeden dzień, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymywać świadczenie. Stąd groszowe stawki w przypadku niektórych.

Najniższa emerytura ZUS. Co wpływa na jej wysokość?

Formalna stawka najniższej emerytury to wspomniane 1780, 96 zł brutto, które obowiązuje od 1 marca. Nie oznacza to jednak, że każdy płatnik otrzyma taki przelew po osiągnięciu wieku emerytalnego. Oprócz przekroczenia progu wieku (60 - kobiety, 65 - mężczyźni), warunkiem koniecznym do otrzymania tej stawki jest wykazanie odpowiedniego stażu pracy - od października 2017 r. wynosi 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn. Premiowana jest długość stażu pracy, im dłuższy - tym wyższe świadczenie.