Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Najniższa emerytura w Polsce. Koszt jej wysyłki przewyższa wartość świadczenia
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 13.05.2023 13:37

Najniższa emerytura w Polsce. Koszt jej wysyłki przewyższa wartość świadczenia

pieniądze
Biznesinfo

Niedawno ZUS wyjawił, że najwyższa emerytura wypłacana w Polsce wyniosła 43,6 tys. zł. Najniższa emerytura wynosi zaledwie 2 grosze. Zakład podaje, co negatywnie wpływa na wysokość świadczenia. 

Najniższa emerytura w Polsce

W informacji przesłanej do redakcji Biznes Info Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS wyjaśnia, że bardzo niskie kwoty emerytur mają te osoby, które pracowały bardzo krótko lub pracowały „na czarno” i do ZUS nie wpływały żadne składki
 

- Najniższą emeryturę w Polsce, czyli 2 grosze dostaje Wrocławianin, który w swoim życiu zapłacił tylko jedną składkę do ZUS w wysokości 1.01 zł – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Najwyższa emerytura w Polsce

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 43,6 tys. zł. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat, przepracował ponad 62 lata. 

- Te rekordowo wysokie i bardzo niskie emerytury z ZUS to dowód na to, że warto długo pracować i płacić składki. Dłuższa praca sprawia, że wypłacana na starość emerytura jest wysoka z racji tego, że środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym są dłużej odkładane, a statystyczna średnia długość życia się skraca – wyjaśnia rzeczniczka z Dolnego Śląska.

Ponowne przeliczenie emerytury

Rzeczniczka ZUS wskazuje, że w konkretnych wypadkach można podwyższyć swoje świadczenie, jeśli wystąpi się o ponowne przeliczenie emerytury i przedstawi dokumenty, których wcześniej nie złożono. 

- Przeliczenie jest możliwe, gdyż nowe dokumenty potwierdzające pracę mogą podwyższyć kapitał początkowy a gdy emeryt pracuje do ZUS wpływają nowe składki na ubezpieczenie społeczne. W sytuacji, gdy ktoś tylko siedzi i czeka na emeryturę z ZUS składanie wniosków o przeliczenie nie ma podstaw gdyż na koncie emerytalnym seniora nic się nie zmienia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Tagi: Emerytura