BiznesINFO.pl > Finanse > Złe wieści dla spłacających kredyty. Ile wyniesie rata w 2024 roku?
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 21.09.2023 17:40

Złe wieści dla spłacających kredyty. Ile wyniesie rata w 2024 roku?

Adam Glapiński
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Złe informacje dla wszystkich spłacających pożyczki. Jakie będą raty kredytów w 2024 roku? NBP zapowiedziało plany dotyczące stóp procentowych. Jest źle, a może być jeszcze gorzej.

Złe wieści dla kredytobiorców

Prezes NBP Adam Glapiński postawił sprawę jasno i wyznał, że w niedalekiej przyszłości nie ma mowy o tak znaczącej obniżce stóp procentowych (aż 75 pb), jaką niedawno odczuli wszyscy borykający się ze spłatą kredytu Polacy. 

Chociaż raty kredytów w najbliższym czasie powinny się obniżyć, to będzie to tylko chwilowe zjawisko. Na kolejne rodacy będą musieli długo poczekać, a zamiast mniejszych rat, możliwe będą nawet podwyżki. Z czego to wynika?

Rodzice załamują ręce. Takich kosztów w życiu nie widzieli, kredyty są nieuniknione

Pozorne obniżki w cieniu polityki

Kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi 15 października tego roku ma swoje prawa. Narodowi zaserwowano obniżkę stóp procentowych, cen paliw, zatwierdzono także dodatki finansowe różnym grupom społecznym. Z doświadczenia ekspertów wynika jednak, że wszystko, co uda się zaoszczędzić, będzie trzeba zwrócić. I to z nawiązką. 

Wpływ na taki stan rzeczy będzie miała także inflacja i kilka innych istotnych gospodarczo kwestii, które po wyborach mogą wrócić do stanu faktycznego. Specjaliści od finansów nie wykluczają, że w połowie przyszłego roku NBP będzie zmuszone do rozważenia podniesienia stóp procentowych. Ile zatem może wynosić rata kredytu w 2024 roku?

Jaka rata kredytu 2024 roku?

Mateusz Morawiecki zadeklarował, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone na następny rok z jedną zmianą, jednak kredytobiorcy wciąż będą musieli borykać się z ratami, które mocno nadwyrężą ich domowy budżet. Każdy powinien udać się bezpośrednio do banku i tam dowiedzieć się o szczegółach, jednak w sprawie nadchodzących opłat tak poczyniono już pewne szacunki. 

Raty kredytów na większe kwoty początkowo mogą potanieć o 100 złotych, zaś mniejsze przy następnym rozliczeniu będą niższe o kilkadziesiąt złotych. Sytuacja będzie jednak dynamiczna i w ciągu najbliższych miesięcy będą podjęte kluczowe decyzje. 

Wszak w 2024 roku wchodzi w życie nie tylko wyższe wynagrodzenie minimalne, ale także 800+. Fundamentalne mogą być również dane inflacyjne. Spekuluje się, że dopiero w kwietniu lub maju przyszłego roku sytuacja stanie się w miarę stabilna i miarodajna. Czy będzie to oznaczało podwyżki rat kredytów? Wiele na to wskazuje.

Źródło: wrc.net.pl