Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rodzice załamują ręce. Takich kosztów w życiu nie widzieli, kredyty są nieuniknione
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 21.09.2023 14:38

Rodzice załamują ręce. Takich kosztów w życiu nie widzieli, kredyty są nieuniknione

Klasa w szkole
Iberion

Wycieczki szkolne zawsze budzą radość wśród uczniów. Trochę gorzej sytuacja ma się z ich rodzicami, ponieważ coraz częściej koszta takich wyjazdów idą w tysiące złotych. Jest źle do tego stopnia, że kredyty są w niektórych wypadkach koniecznością.

Problem z wycieczkami szkolnymi

Koniec września nie oznacza dla rodziców końca problemów ze szkolnymi wydatkami. To dopiero koniec początku - wśród kolejnych wydatków, oprócz składki na radę rodziców lub radę pedagogiczną, kryją się również wycieczki szkolne.

Jak się okazuje, sytuacja finansowa z wycieczkami nie wygląda najlepiej. Jak wynika z informacji portalu Wirtualna Polska, koszta kilkudniowych wypraw coraz częściej sięgają już tysięcy złotych, co stawia niektórych rodziców przed trudnym wyborem.

Koszty przerastają rodziców

Jak podaje Wirtualna Polska za serwisem portalsamorzadowy.pl, problem tkwi w rosnącej współpracy szkół z biurami podróży. Te z kolei proponują uczniom wyjazdy daleko poza granice kraju, co w efekcie generuje kolosalne koszty.

Portalsamorzadowy.pl wyliczył konkretne kwoty takich wyjazdów. Wyjazd do Grecji “w poszukiwaniu skarbów” kosztuje 2600 zł za osobę. Trzy dni w Rzymie to wydatek 1700 zł, zaś tak samo długi wyjazd do Londynu kosztuje najmniej - 1540 zł. Szkoły nie chcą ryzykować wyjazdów organizowanych przez nauczycieli, ponieważ mogą np. pojawić się problemy z noclegami.

Efekt jest jeden - kwestie wyjazdów rozgrzewają dyskusje wśród rodziców i dzielą również dzieci. Nie każdą rodzinę stać na opłacenie tak wysokich kosztów wyjazdu. Niektórzy muszą uciekać się do kredytów.

Dofinansowanie jest opcją

Jest jednak inne wyjście, które opisuje Wirtualna Polska. W ramach programu “Poznaj Polskę” od 2021 roku można uzyskać dofinansowanie kilkudniowych wycieczek szkolnych na terenie kraju w wysokości 80 proc. kosztów wyjazdu.

Ukrytych jest jednak kilka haczyków. W wycieczce może wziąć udział minimum 10 uczniów, a w programie muszą znaleźć się walory edukacyjne - dofinansowanie obejmuje m.in. muzea, obiekty kultury czy popularyzujące osiągnięcia nauki.