BiznesINFO.pl > Finanse > Wakacje kredytowe zostaną przedłużone, ale nie dla wszystkich. Nowe zasady
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 21.09.2023 15:12

Wakacje kredytowe zostaną przedłużone, ale nie dla wszystkich. Nowe zasady

Mateusz Morawiecki
Kapif

Czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone? Deklaracja premiera Matusza Morawieckiego wskazuje jasno, że tak. Wprowadzono jednak nowe kryterium, które sprawi, że nie wszyscy będą mogli zaoszczędzić. Kto zostanie wykluczony po zmianie w wakacjach kredytowych?

Czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone?

Ustawa o wakacjach kredytowych weszła w życie w lipcu 2022 roku. Dzięki niej kredytobiorcy zyskali możliwość zawieszenia spłat rat kredytów mieszkaniowych w złotych na okres czterech miesięcy w poprzednim i bieżącym roku.

Wakacje kredytowe obowiązują klientów banków, którzy spłacają kredyty hipoteczne zaciągnięte na mieszkanie sprzed 1 lipca 2022 roku. Mateusz Morawiecki złożył deklarację dotyczącą 2024 roku, jednak nie wszyscy będą zadowoleni. Jakie zmiany zapowiedział premier?

Premier zapowiada rewolucję w dużych marketach. Biedronka i Lidl w tarapatach?

Wakacje kredytowe 2024 r. Jakie kryterium dochodowe?

Wakacjami kredytowymi według obliczeń Faktu objętych zostało milion umów kredytowych opiewających na kwotę 285 miliardów złotych. Mateusz Morawiecki uściślił, czy dalej pomoc będzie zakrojona na tak szeroką skalę. Okazuje się, że nie. Rząd PiS wprowadzi bowiem kryterium dochodowe.

- Wakacje kredytowe będą przedłużone na cały przyszły rok. (…)  Nie chcemy, aby mogli z nich skorzystać ci bardziej zamożni, bardziej majętni, ci, których stać na spłatę - tłumaczył Mateusz Morawiecki na antenie Polsat News. Czy już wiadomo, o jakim progu dochodowym mowa?

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Ile można zaoszczędzić?

Wakacje kredytowe zostały przedłużone na 2024 rok, jednak na razie nie wiadomo, jakich dokładnie progów nie będzie można przekroczyć. W Fakcie mimo tej skromnej wiedzy przedstawiono wyliczenia ekspertów. Posłużyli się przykładem, z którego jasno wynika, ile można zaoszczędzić.

- Weźmy osobę, która spłaca kredyt zaciągnięty w kwietniu 2021 r. na 30 lat na 300 tys. zł. Bez wakacji kredytowych w 2022 r. musiałaby bankowi oddać prawie 24 tys. zł rat, jeśli skorzystała z pomocy - zaoszczędziła 9,8 tys. zł. W tym roku, dzięki wakacjom kredytowym, w portfelu zostanie jej 9,4 tys. zł. Z kolei w 2024 r. - 7,6 tys. zł. - czytamy w tabloidzie. 

- Wyliczenie jest przy założeniu, że WIBOR 3M będzie nadal spadał i w IV kw. 2024 r. wyniesie 4 proc. - podsumował analityk Expandera, Jarosław Sadowski.

Wakacje kredytowe, wyliczenia. Fot. Expander.jpg
Wakacje kredytowe, wyliczenia. Fot. Expander

Źródło: Fakt, Expander