Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zaskakująca decyzja rządu ws. firm. Wykryli krytyczne błędy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.01.2024 22:27

Zaskakująca decyzja rządu ws. firm. Wykryli krytyczne błędy

Faktury
Obraz Oliver Menyhart z Pixabay

Od kilku miesięcy głośno jest o ważnych dla firm zmianach, które miały wejść w życie w tym roku. Okazuje się jednak, że zakładane przez ten czas terminy już są nieaktualne - wszystko przez nagły zwrot rządu w tej sprawie.

Zmiany dla firm opóźnione

Problemy związane z wdrażaniem ważnych dla firm zmian ogłosił na konferencji prasowej minister finansów, Andrzej Domański. Jak podaje serwis superbiz.se.pl, zdaniem ministra nie jest już możliwe dotrzymanie pierwotnego terminu wejścia zmian w życie.

Pomimo, że Domański chce jak najszybszego wprowadzenia zmian, wiadome jest również, że ewentualne późniejsze terminy w tym roku również trzeba wyrzucić do kosza. Według wypowiedzi ministra, zmiany muszą zostać wprowadzone przy jednoczesnym zachowaniu “pełnego bezpieczeństwa obrotu gospodarczego”.

Pracownicy będą dostawać niższe pensje? Wszystko przez reformę chorobowego

Minister nie ma wątpliwości

W tym konkretnym przypadku chodzi o Krajowy System eFaktur, znany pod skrótem KSeF. Według pierwotnych założeń, większość firm (tj. duże przedsiębiorstwa) miała mieć obowiązek jego używania od 1 lipca 2024 roku, zaś pozostała część - od 1 stycznia 2025.

Minister Domański wskazał jednak na konferencji prasowej, że realizacja założeń jest niemożliwa z powodu problemów, jakie napotkano w kodzie, wydajności i funkcjonalności systemu. Ponieważ KSeF miał zastąpić faktury papierowe, jakakolwiek awaria czy problemy z systemem doprowadziłyby polskie firmy do paraliżu. Minister finansów stwierdził, że ponowne dopuszczenie do sytuacji o skali “Polskiego Ładu” jest niedopuszczalne.

Kiedy wdrożenie Krajowego Systemu eFaktur?

Jak zatem będzie wyglądała sytuacja po 1 lipca 2024 roku? Andrzej Domański zapewnił, że wpływy podatkowe nie będą aż tak mniejsze, aby ucierpiał na nich budżet Polski. Same prace nad systemem mają zostać poddane audytowi w celu wykrycia nieprawidłowości.

Minister finansów został również zapytany o nową datę wdrożenia Krajowego Systemu eFaktur. Jego zdaniem, konkretny termin będzie mógł zostać wskazany dopiero po ukazaniu się wyników audytu systemu.

źródło: superbiz.se.pl