Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Ruszyły masowe kontrole pracowników. ZUS sprawdzi, co robisz w domu
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 18.01.2024 15:11

Ruszyły masowe kontrole pracowników. ZUS sprawdzi, co robisz w domu

ZUS
Biznes Info

Jednym z obowiązków ZUS jest kontrolowanie, czy osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim wykorzystują je prawidłowo. Kontrolą podlegają również lekarze. Co może sprawdzić ZUS podczas kontroli?

ZUS rozpoczyna masowe kontrole Polaków

Kontrole z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to coraz częstsze zjawisko. Mają one za zadanie wykrycie nieprawidłowości zarówno u osób korzystających ze świadczeń z tytułu przebywania na L4, jak i lekarzy, którzy wypisali zwolnienie.

Nic zresztą dziwnego, że ZUS czuje się zaniepokojony. Zwolnień jest bowiem wystawianych coraz więcej, a niektórzy lekarze robią to nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Tylko w 2022 roku wystawiono 27 milionów zwolnień — to o 6 milionów więcej niż rok wcześniej. 

Wskutek tego wzrosła również liczba kontroli. W I kwartale 2023 roku ZUS przeprowadził aż 117,2 tysiąca kontroli, odnotowując przy tym 7% wzrostu nieprawidłowości, które skutkowały wstrzymaniem zasiłku chorobowego.
 

ZUS wydał komunikat. Będą dzwonić do Polaków, wiemy o co chodzi

ZUS rozpoczyna kontrole. Wszystko z powodu L4

Nie jest tajemnicą, że Polacy nie zawsze wykorzystują L4 zgodnie z przeznaczeniem. Chociaż okres zwolnienia powinien pomóc nam wyzdrowieć, wielu pracowników traktuje go jako dodatkowy urlop lub dobrą okazję do remontu mieszkania. 

Jeśli zostaniemy w takiej sytuacji przyłapani, świadczenie nie tylko zostanie wstrzymane, ale będziemy musieli również zwrócić już pobrane pieniądze
 

Co zrobić, jeśli nie było nas w domu w trakcie kontroli ZUS

Może się oczywiście zdarzyć, że w czasie, kiedy zjawi się kontrola, nie będzie nas w domu. W takiej sytuacji ZUS ponowi kontrole, wyznaczy również termin, w którym będziemy musieli złożyć wyjaśnienia — jest bowiem tylko kilka sytuacji, w których w czasie choroby mogliśmy opuścić lokal, np. wizyta w aptece po leki przypisane przez lekarza.

Ważne jest, by zarówno ZUS jak i pracodawca znał nasz aktualny adres, pod którym przebywamy w czasie zwolnienia. Jeśli zmieni się on w trakcie trwania L4, powinniśmy zgłosić ten fakt do obu instytucji.
 

Lekarze wystawiają nawet kilkadziesiąt zwolnień dziennie

Nieprawidłowości leżą również po stronie lekarzy, którzy wystawiają zwolnienia. Aby zapobiegać takim sytuacjom jak wystawianie kilkudziesięciu zwolnień dziennie, możliwe jest, że zostanie wprowadzony określony wymagany czas, potrzebny na przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. Bez niego, rzecz jasna, wystawienie zwolnienia nie będzie możliwe.

Źródło: Strefa Biznesu