Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dostałeś taką wiadomość od ZUS? Jeśli masz niedopłatę, lepiej zacznij działać
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 18.01.2024 13:10

Dostałeś taką wiadomość od ZUS? Jeśli masz niedopłatę, lepiej zacznij działać

koperta ZUS
East News/Arkadiusz Ziółek

Już od 5 stycznia do obywateli trafiają informacje od ZUS. Dotyczą stanu rozliczeń składek za 2023 rok. Masz nadpłatę, niedopłatę, a może saldo zerowe? Oto, co zrobić w takiej sytuacji. Lepiej nie zwlekać.

Sprawdź PUE ZUS

Przede wszystkim należy pamiętać, że chociaż wieści od ZUS dotarły już do ponad 3 milionów podatników, nikt nie znalazł ich skrzynce na listy, a do drzwi nie zapukał kurier. Aby sprawdzić stan salda, należy zalogować się na Platformę Usług Elektronicznych — PUE ZUS. To tam znajdziemy wszystkie informacje o przekazanych w ubiegłym roku wpłatach, a także o tym, czy posiadamy nadpłatę lub niedopłatę. Zwłaszcza w tym drugim przypadku nie powinniśmy czekać z reakcją.
 

ZUS wydał komunikat. Będą dzwonić do Polaków, wiemy o co chodzi

Niedopłata w ZUS. Co robić?

Niedopłata, nawet spora, nie jest powodem do paniki, spraw nie należy jednak zostawiać samym sobie — nie wyrównanie należności będzie skutkować odsetkami, grzywną, a później nawet zawiadomieniem o popełnionym przestępstwie.
Niedopłatę, jak każdy dług, spłacić trzeba, nie musimy jednak robić tego od razu. Złożenie do ZUS odpowiedniego wniosku pozwoli nam bowiem zapłacić należność w ratach albo przez odroczenie płatności, a jeśli niedopłata jest nieduża, możemy ją uzupełnić w trakcie opłat kolejnych składek. Przez cały proces podatnika przeprowadzi Doradca w Sprawie Umorzeń i Ulg — to on pomoże nam wybrać najlepszy sposób spłaty długu i w przygotowaniu dokumentów.
 

Jak wykorzystać nadpłatę w ZUS?

Dobrą informację w PUE znajdą za to ci, którzy dysponują nadpłatą. W takiej sytuacji mamy dwie możliwości. Nadpłatę możemy wykorzystać i odliczyć od kolejnych składek lub złożyć wniosek o jej zwrot (RZS-P). Wówczas pieniądze wrócą na nasze konto bankowe.

źródło: interiaWYDARZENIA