Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wiadomo, komu należą się pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 18.01.2024 11:36

ZUS wypłaci nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wiadomo, komu należą się pieniądze

Koperta ZUS
Iberion

Okazuje się, że po śmierci członka rodziny, który był członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego, możemy ubiegać się o wypłatę zgromadzonych tam środków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podpowiadamy, jak się o nie starać. 

Pieniądze z OFE są dziedziczne. ZUS wypłaci nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

Otwarty Fundusz Emerytalny to prywatna instytucja, która gromadzi środki przeznaczone na wypłatę świadczenia. Jak się okazuje, środki zgromadzone na subkontach ZUS osób, które należały do OFE są dziedziczne i trafią one do osób, które wskazał zmarły. Portal wp.pl informuje, że na subkontach członków OFE gromadzi się średnio po 29 tysięcy złotych. Właśnie taka suma może więc trafić do najbliższych osoby zmarłej. 

ZUS wypłaca dodatkowe pieniądze, to nawet 1269 zł. Wystarczy tylko złożyć wniosek

Tysiące Polaków już otrzymało pieniądze z OFE. Trzeba złożyć wniosek do ZUS

Serwis prawo.pl donosi, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2022 roku rozpatrzył aż 97 tysięcy wniosków o wypłatę pieniędzy, które zgromadziły się na subkontach osób należących do OFE. Zakład wypłacił ponad 796 milionów złotych, a kwoty te zwiększają się z każdym rokiem. Co więc należy zrobić, by też otrzymać dodatkowe środki? Okazuje się, że wszystko zależy od wieku spadkodawcy. 

Zobacz także: Pracownicy będą dostawać niższe pensje? Wszystko przez reformę chorobowego

Co zrobić, by ZUS wypłacił pieniądze po zmarłym?

W przypadku, gdy zmarły w chwili śmierci nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego, konieczne będzie złożenie wniosku do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Wówczas poinformuje on ZUS, który będzie miał trzy miesiące na to, by wypłacić należne środki. 

Natomiast jeśli bliski był w wieku uprawniającym do emerytury, to pozostaje nam złożenie formularzu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który znajdziemy na oficjalnej stronie instytucji. 

Tagi: ZUS Pieniądze