Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Faktura

Faktura

rachunek za prąd, pieniądze
26.05.2024 21:48 Rachunek za prąd to dla wielu tajemnica. Faktura zawiera kluczowe informacje

Czytanie faktury za prąd może być wyzwaniem. Zawierają mnóstwo informacji, z których zrozumienie większości z nich może być trudne. Kluczowe jest jednak to, że większość opłat to nie zużycie prądu, lecz dodatkowe koszty. Jak zatem czytać je poprawnie i rozumieć, za co faktycznie płacimy?

dokumenty, komputer, pieniądze
26.04.2024 13:26 Wielkie zmiany w fakturach. Kluczowa decyzja Ministerstwa Finansów

”Polskiej gospodarce groził paraliż.” Tak audyt resortu podsumowuje minister finansów, Andrzej Domański. W związku z tym ministerstwo podjęło decyzję odnośnie wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur. Przedsiębiorcy powinni pamiętać o nowych kluczowych terminach.

Faktury
19.01.2024 22:27 Zaskakująca decyzja rządu ws. firm. Wykryli krytyczne błędy

Od kilku miesięcy głośno jest o ważnych dla firm zmianach, które miały wejść w życie w tym roku. Okazuje się jednak, że zakładane przez ten czas terminy już są nieaktualne - wszystko przez nagły zwrot rządu w tej sprawie.

faktura
15.09.2023 18:44 Dane nie pozostawiają złudzeń. Na rynku wciąż krążą miliardy złotych na lewych fakturach

Według danych Ministerstwa Finansów, w pierwszej połowie br. liczba wykrytych fikcyjnych faktur spadła o ponad 26% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku. W opinii ekspertów, mogły o tym zadecydować różne czynniki, w tym narzędzia informatyczne fiskusa oraz rosnąca świadomość przedsiębiorców. Z kolei kwota brutto wynikająca z tego procederu wyniosła blisko 3,5 mld zł. Rok wcześniej była o prawie 1,5 mld zł większa. 

dokumenty-przedsiebiorca
01.08.2023 11:41 Wiele osób czeka nowy obowiązek. Nadchodzi rewolucja w rozliczaniu się z fiskusem

W ubiegły piątek Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który był za odrzuceniem ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur – w skrócie KSeF. W rezultacie korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe dla wielu osób już za niecały rok. Dziennik Gazeta Prawna (DGP) pisze wprost – rewolucja w rozliczaniu się z fiskusem jest przesądzona.

Pukanie do drzwi
10.06.2023 21:34 Skarbówka skontroluje firmy. Będą sprawdzać każde przedsiębiorstwo

Już wkrótce skarbówka zyska mocne narzędzie do kontrolowania firm. Jeżeli wychwycą jakiekolwiek uchybienia podczas sprawdzania przedsiębiorstwa, będą nakładać astronomiczne kary.

dokumenty
10.05.2023 10:18 Rząd przyjął ważny projekt. W 2024 roku wielu przedsiębiorców czeka nowy obowiązek

We wtorek 9 maja rząd przyjął projekt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Polscy przedsiębiorcy już teraz mogą wystawiać dokumenty poprzez KSeF, ale sam obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie od 1 lipca 2024 roku. Ten termin nie obejmuje jedynie podatników zwolnionych z VAT – w ich przypadku KSeF będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2025 roku.

Faktury na stole
17.03.2023 22:04 Wypisujesz faktury? Szykuj się na zmiany, jest ostateczny projekt

Wraz z początkiem lipca 2024 roku wprowadzony zostanie obowiązkowy Krajowy System e-Faktur. Jak się okazuje, zakończono właśnie prace - Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję projektu nowelizacji VAT.

Ministerstwo Finansów-Iberion
02.02.2023 14:49 Resort finansów się ugiął. Skomplikowana zmiana będzie musiała jeszcze trochę poczekać

Ministerstwo Finansów w czwartek rano poinformowało, że przepisy dotyczące wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur ulegną zmianie. Oznacza to, że KSeF zacznie obowiązywać później, niż zapowiadano.Według komunikatu resortu finansów, Krajowy System e-Faktur miałby wejść 6 miesiące później niż oryginalnie zapowiadano. Nowym terminem jest 1 lipca 2024 roku.

przedsiebiorca-ksef-east news
23.01.2023 14:50 KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

W przyszłym roku wszyscy przedsiębiorcy będą zobligowani do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (w skrócie KSeF). Na razie system jest dobrowolny, ale od 2024 każdy przedsiębiorca będzie musiał wystawiać faktury tylko w formie elektronicznej i to zgodnie z urzędowym wzorem. Ministerstwo Finansów w informacji przekazanej PAP podkreśliło, że dzięki KSeF firmy zostaną zwolnione z obowiązku przechowywania faktur, co ma w praktyce dać spore oszczędności.

podatek en dpics-east news
08.01.2023 11:29 Nowy obowiązek dla przedsiębiorców. Już w przyszłym roku wszyscy będą korzystać z KSeF

W 2024 roku obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców będzie korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Na razie jest to rozwiązanie dla chętnych, ale z czasem przedsiębiorcy będą mogli wystawiać faktury tylko elektronicznie i to zgodnie z urzędowym wzorem. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że ma to na celu m.in. uszczelnienie polskiego systemu podatkowego.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
07.12.2022 15:22 UOKiK przyjrzy się sieci Play. Jej operator może zapłacić wysoką karę

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce P4, która jest operatorem sieci Play. Powodem zarzutu jest karanie konsumentów za opóźnienia w zapłacie abonamentu lub innych opłat ujętych na rachunku — klienci Play mieli wówczas tracić rabat przyznany za wybór e-faktury. Jeśli zarzut prezesa UOKiK się potwierdzi, spółka może zapłacić karę w wys. 10 proc. rocznego obrotu.

Faktura VAT marża – co to jest i jak odliczyć podatek?
01.12.2022 21:23 Ministerstwo Finansów wprowadzi zmiany w systemie faktur elektronicznych

Na stronach Kancelarii Premiera pojawiła się informacja o planowanej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą faktur elektronicznych i stosowania do tego celu Krajowego Systemu e-Faktur.1 stycznia bieżącego roku do użytku oddano dobrowolny model fakturowania elektronicznego, którego elementem jest Krajowy System e-Faktur. Do tej pory był on dobrowolny - wiadomo już, że niedługo stanie się obowiązkowy.Kancelaria Premiera opublikowała w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów informację dotyczącą nowelizacji ustawy od podatku od towarów i usług. Ma ona zmienić status wspomnianego systemu na obligatoryjny.

pieni dze-r ka-banknoty-biznesinfo
04.11.2021 01:00 Pieniądze "zamrożone" na fakturze mogą przepaść po 2022 roku

1 stycznia 2022 r. przedawnią się faktury wystawione w 2019 r. Po tym czasie odzyskanie pieniędzy od dłużników przed sądem stanie się niemożliwe – przypominają eksperci Krajowego Rejestru Długów. Jednak jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na windykację polubowną. Przedsiębiorcy, aby nie stracić pieniędzy zamrożonych w niezapłaconych fakturach, mogą m.in. zawrzeć z dłużnikiem ugodę, w której uzna on ich roszczenia. Krajowy Rejestr Długów zwraca uwagę, że 31 grudnia 2021 r., przedawnią się niezapłacone faktury wystawione w 2019 r., dotyczące np. umów sprzedaży, świadczenia usług i o dzieło.Jak podaje Krajowy Rejestr Długów (KRD) dane z końca września br. pokazują, że łączna kwota zadłużenia polskiego biznesu sięga 11,65 mld zł. Średnio przedsiębiorstwo ma do oddania kontrahentom 41,2 tys. zł. Jak zastrzegli eksperci, nie dotyczy to wszystkich faktur, ale zdecydowanej większości. – Należności nie przepadną, jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na windykację polubowną. Odzyskanie pieniędzy będzie możliwe, o ile przed końcem roku zawrą z dłużnikiem ugodę, w której uzna on roszczenie – wskazał PAP Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.

cash-register-5610295 640
09.06.2021 02:00 Faktura do paragonu dla osoby, która nie prowadzi działalności. Można?

Wystawianie faktur dla osób prowadzących działalność gospodarczą to codzienność. Jednak czasem zdarza się, że klient detaliczny, który nie ma firmy, wraca z paragonem, by do niego otrzymać fakturę. Czy w ogóle faktura przysługuje detalistom, w jakim terminie żądanie może być zrealizowane i czy można wystawić fakturę do paragonu, gdy klient nie prowadzi własnej działalności?

financial-4560047 960 720
09.06.2021 02:00 Obniżona stawka a symbol PKWiU na fakturze. Przepisy i ustalenia

Obniżona stawka a symbol PKWiU na fakturze – w jaki sposób powinna być rozwiązana ta kwestia? Czy konieczne jest zamieszczenie na fakturze symbolu PKWiU w przypadku sprzedaży towaru po obniżonej cenie? Sprawdziliśmy odpowiedzi w ustawie.

files-1614223 1920
08.06.2021 02:00 Duplikat faktury – czym jest i co należy o nim wiedzieć?

Fizyczne uszkodzenie lub zagubienie papierowej faktury nie jest niczym szczególnym. Co wówczas nabywca towaru powinien zrobić, aby nie narazić się na nieprzyjemności? Poprosić o duplikat faktury. Co należy wiedzieć o tym dokumencie?

40 euro rekompensaty
07.06.2021 02:00 Jak naliczać 40, 70, 100 euro rekompensaty za opóźnienie w płatności?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, a Twoi kontrahenci notorycznie spóźniają się z płaceniem faktur, możesz uzyskać od nich 40, 70 lub 100 euro rekompensaty na pokrycie kosztów windykacji. Podstawę naliczenia tych kwot stanowi Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Przepis ten ma na celu zmotywowanie dłużników do terminowego regulowania należności wynikających z transakcji handlowych, czyli umów dotyczących odpłatnej dostawy towaru lub odpłatnego świadczenia usług. Prawo znajduje zastosowanie, jeżeli umowa pomiędzy stronami została zawarta w związku z wykonywaną przez nie działalnością gospodarczą. Jest to rozwiązanie przewidziane wyłącznie do regulowania relacji pomiędzy podmiotami gospodarczymi, nie stosuje się go na linii przedsiębiorca-konsument.

financial-5050415 960 720
31.05.2021 02:00 Faktura pro forma a obowiązek podatkowy w VAT i PIT. Szczegóły i informacje

Faktura pro forma a obowiązek podatkowy w VAT i PIT – w jaki sposób należy rozwiązać te kwestie? Przedstawiamy definicję faktury oraz faktury typu pro forma, a także wskazujemy na sytuacje, w których trzeba uiścić podatek VAT oraz PIT.

gavel-3575414 1920
26.05.2021 02:00 Puste faktury – konsekwencje podatkowe wystawiania fikcyjnych faktur

Puste faktury, czyli innymi słowy, faktury za fikcyjne transakcje pociągają za sobą bardzo poważne konsekwencje prawne. Kary, zarówno dla wystawiającego, jak i dla fikcyjnego nabywcy są bardzo dotkliwe. Puste faktury to dokumenty dotyczące zdarzenia gospodarczego, które nigdy nie miało miejsca. Wykorzystywane są one do różnych celów, zwykle do dokonywania oszust podatkowych. Czasem puste faktury pojawiają się w sposób niezamierzony, np. gdy najpierw sprzedawca wystawi fakturę, a transakcja z jakiejś przyczyny nie dojdzie do skutku. Wystawienie faktury, nawet jeśli nie dokumentuje ona rzeczywistego zdarzenia, powoduje, iż trzeba od niej – tak jak od każdej innej faktury – odprowadzić podatek.

tax-468440 1920
25.05.2021 02:00 Terminy wystawiania faktur

Najczęściej fakturę wystawia się po dokonaniu sprzedaży. Czasami jednak można to zrobić przed sfinalizowaniem transakcji. Wiąże się to jednak z pewnymi obowiązkami.Generalnie sprzedawca powinien wystawić fakturę do 15. dnia miesiąca następującego po dokonaniu dostawy lub wykonaniu usługi. Termin ten jest wyraźnie wskazany w art. 106i ustawy o VAT. Ta zasada dotyczy także sytuacji, w której usługa lub dostawa realizowana jest etapami. Wówczas faktura powinna zostać wystawiona do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu realizacji danej części usługi lub dostawy.

connect-2777620 1920
21.05.2021 02:00 Faktura zaliczkowa - wygodny sposób pozyskiwania środków przed zakończeniem realizacji zamówienia

Częściowe rozlicznie kosztów sprzedaży produktu lub usługi jest wygodnym sposobem pozyskania środków jeszcze przed zakończeniem umowy. Pozwala na przykład sfinansować nakłady konieczne do całkowitego dokończenia prac związanych z realizacją zamówienia. Od strony sprzedającego taka operacja, jeżeli wartość otrzymanej zaliczki jest niższa niż 100 proc. ceny, wiąże się z obowiązkiem wystawienia faktury zaliczkowej na rzecz drugiej strony kontraktu, której zadaniem jest udokumentowanie otrzymania przedpłaty (zaliczki).

inside-2598319 1920
21.05.2021 02:00 Faktura za hotel lub restaurację – kiedy można odliczyć VAT?

Przedsiębiorcy wiele towarów i usług mogą wliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jednak nie wszystkie usługi, z których korzysta i nabywa przedsiębiorca, znajdą się w tej grupie. Wydatki będą mogły zostać ujęte w kosztach, jeśli spełnią określone warunki. Nie zawsze też można odliczyć od nich podatek VAT, nawet jeśli jest on uwzględniony na otrzymanej fakturze. Do takich kosztów należą usługi hotelowe i gastronomiczne. Noclegi i wizyty w restauracjach mogą dać prawo odliczenia jedynie, gdy podatnik dokładnie przemyśli zakup. Odliczenie VAT nie dotyczy usług hotelowych i gastronomicznych z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez przedsiębiorców świadczących usługi przewozu osób. Usługi noclegowe i gastronomiczne należy klasyfikować zgodnie z PKWiU.

woman-3040029 1920
21.05.2021 02:00 Zakupy na firmę czy prywatnie? Przywileje konsumenta i przedsiębiorcy

Dokonując zakupu, możemy powołać się na naszą działalność i po otrzymaniu faktury, wliczyć wydatki w koszty uzyskania przychodu. Zdarza się jednak, że oprócz faktycznych wydatków dotyczących funkcjonowania działalności, przedsiębiorca wlicza w nie także swoje prywatne zakupy. Jakie są konsekwencje takiego działania? Czy warto brać fakturę na każdy towar?

stapler-1016310 1920
20.05.2021 02:00 Jak ustalić prawidłową stawkę VAT na fakturze?

Podatek VAT to świadczenie od towarów i usług, które jest naliczane procentowo od ich wartości. Będąc płatnikiem VAT musimy zwracać uwagę, czy na wystawianej przez nas fakturze widnieje odpowiednia stawka VAT. Jak ją ustalić?

student-849822 960 720
20.05.2021 02:00 Zasady wystawiania faktur elektronicznych. Informacje, szczegóły, sposoby przechowywania

Zasady wystawiania faktur elektronicznych są bardzo konkretne oraz określone w ustawie o VAT. Sprawdź, jakie warunki musi spełniać tak zwana e-faktura. Poznaj sposoby jej wystawiania oraz przechowywania.

faktoring
11.05.2021 02:00 Faktoring daje możliwości, o których wielu przedsiębiorców nie ma pojęcia

Faktoring może poprawić sytuację twojej firmy. Wielu przedsiębiorców w ostatnich czasach ma problemy z zachowaniem płynności finansowej. Komplikacje i napięcie między stronami transakcji są do uniknięcia, jeśli nie popełnisz jednego błędu. Wystawianie faktur o odroczonym terminie płatności to częsta praktyka wielu firm. Oczekiwanie na ich opłacenie w połączeniu z niespodziewanymi wydatkami może stanowić problem. Co więcej, jeśli damy się nabrać i zawrzemy transakcję z nieuczciwym kontrahentem, to spotykamy przed sobą mur nie do pokonania. Wraz z utratą płynności finansowej możemy stracić perspektywę na utrzymanie działalności firmy, a nawet zdolność kredytową. Mało kto wie, o dość prostej możliwości jaką daje nam faktoring. Nieraz, największym błędem, jaki możemy popełnić, będzie właśnie nieskorzystanie z tej usługi. Z definicji, faktoring jest sposobem finansowania faktur o odroczonym terminie płatności. W praktyce, do dwóch stron transakcji dołącza trzecia strona, nazywana faktorem. Najczęściej jest nim bank, albo firma specjalizująca się w skupowaniu wierzytelności handlowych. Przykładową instytucją finansową będącą faktorem jest Finea. Według informacji zamieszczonych na stronie Finea, faktoring cichy pozwala na finansowanie do kwoty 100 tys. zł w przypadku pojedynczej faktury. Finea pozwala też skorzystać z faktoringu jawnego. Na pierwszy rzut oka, różnią się one po prostu numerem konta umieszczonym na fakturze. Jak sama nazwa wskazuje, faktoring jawny będzie widoczny dla adresata faktury, na której będzie widniał numer konta faktora, podczas gdy faktoring cichy będzie przeprowadzony bez informowania o nim drugiej strony transakcji, a na fakturze umieszczony będzie numer konta firmy wystawiającej dokument. Z faktoringu cichego mogą więc skorzystać firmy, którym zależy na dyskretnym wsparciu finansowym swojej działalności. Taka dyskrecja może pozytywnie wpłynąć na wizerunek i pozycję firmy. Przed wyborem faktoringu, warto skorzystać z konsultacji online i porównać warunki umowy faktoringu jawnego i cichego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://finea.pl