BiznesINFO.pl > Praca > KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 23.01.2023 14:50

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

przedsiebiorca-ksef-east news
East news

W przyszłym roku wszyscy przedsiębiorcy będą zobligowani do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (w skrócie KSeF). Na razie system jest dobrowolny, ale od 2024 każdy przedsiębiorca będzie musiał wystawiać faktury tylko w formie elektronicznej i to zgodnie z urzędowym wzorem. Ministerstwo Finansów w informacji przekazanej PAP podkreśliło, że dzięki KSeF firmy zostaną zwolnione z obowiązku przechowywania faktur, co ma w praktyce dać spore oszczędności.

Nowe obowiązek, większe oszczędności?

KSeF, czyli urzędową platformę umożliwiającą wystawianie i odbieranie e-faktur, uruchomiono w 2022 roku. Na razie jest to rozwiązanie dla chętnych, ale Ministerstwo Finansów już zapowiedziało, że od przyszłego roku będzie to rozwiązanie obligatoryjne.

Za pośrednictwem systemu właściciele firm będą wystawiać e-faktury, które w czasie rzeczywistym zostaną udostępnione kontrahentom.

Wśród zalet KSeF ministerstwo wymienia m.in. możliwość archiwizowania faktur elektronicznych, co miałoby oznaczać dla przedsiębiorców spore oszczędności. Aktualnie są oni zobligowani do ich przechowywania przez okres 5 lat. W tym celu m.in. wynajmowane są powierzchnie magazynowe.

Zgodnie z art. 112aa ust. 1 ustawy o VAT faktury ustrukturyzowane będą przechowywane w KSeF przez 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione — przekazało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi odesłanej na pytania PAP.

Dodano również, że jeśli ktoś będzie potrzebował dłużej przechowywać faktury, musi o to zadbać już we własnym zakresie.