Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Rząd przyjął ważny projekt. W 2024 roku wielu przedsiębiorców czeka nowy obowiązek
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 10.05.2023 10:18

Rząd przyjął ważny projekt. W 2024 roku wielu przedsiębiorców czeka nowy obowiązek

dokumenty
East News

We wtorek 9 maja rząd przyjął projekt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Polscy przedsiębiorcy już teraz mogą wystawiać dokumenty poprzez KSeF, ale sam obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie od 1 lipca 2024 roku. Ten termin nie obejmuje jedynie podatników zwolnionych z VAT – w ich przypadku KSeF będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2025 roku.

Coraz bliżej powszechnego systemu e-fakturowania

Od 1 stycznia 2022 roku polscy przedsiębiorcy mogą dobrowolnie wystawiać faktury poprzez KSeF. Poza fakturami papierowymi i elektronicznymi e-faktura jest obecnie jedną z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży. To zmieni się 1 lipca 2024 roku. Wówczas przedsiębiorców zacznie obowiązywać jednolity standard e-faktury. Termin przesunięto na początek 2025 roku jedynie w przypadku podatników zwolnionych z VAT. Ministerstwo Finansów zapewnia, że projekt ułatwi prowadzenie biznesu i przyspieszy cyfryzację sektora publicznego.

Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności – informuje Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej.

Ustrukturyzowane faktury będą wystawiane tylko między firmami. Za pośrednictwem KSeF nie będzie można wystawiać faktur dla konsumentów (B2C). Z systemu mają być wyłączone również bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na płatnych autostradach) oraz faktury wystawiane w procedurach OSS i IOSS.

Harmonogram i kwestia kar

Dziennik Gazeta Prawna (DGP) podaje, że harmonogram zmian w kontekście KSeF wygląda następująco:

  • 1 września 2023 roku – wejdą w życie przepisy dot. bazowych danych na fakturze, do tego terminu ma pojawić się finalna wersja schemy e-faktury,
  • 1 lipca 2024 roku – powszechny obowiązek e-fakturowania obejmie wszystkich czynnych podatników VAT,
  • 1 stycznia 2025 roku – e-fakturowanie poprzez KSeF zacznie obowiązywać również  podatników zwolnionych z VAT podmiotowo lub przedmiotowo; od tej daty mogą być również nakładane kary za błędne wystawianie e-faktur.

DGP wskazuje, że kara pieniężna będzie groziła podatnikowi, który:

  • nie wystawił faktury poprzez KSeF (choć miał taki obowiązek),
  • podczas awarii KSeF i w trybie offline wystawił fakturę niezgodnie z obowiązującym wzorem,
  • w określonym terminie nie przesłał do KSeF faktur wystawiony w trybie offline i  czasie awarii.

Wysokość kar ma być proporcjonalna do stopnia przewinienia. Co do zasady kara wyniesie do 100 proc. kwoty podatku wykazanego na fakturze. Jeśli podatku na niej nie będzie, kara wyniesie do 18,7 proc. wykazanej należności. 

Elektronizacja wiążących informacji

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt KSeF przewiduje również wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi – poprzez systemy informatyczne KAS, czyli e-Urząd Skarbowy i Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC – wiążących informacji:

  • taryfowych (WIT),
  • o pochodzeniu (WIP),
  • akcyzowych (WIA),
  • stawkowych (WIS).

Proponowane rozwiązania bazują na rozszerzeniu potencjału już funkcjonujących narzędzi KAS i nie wymagają technologicznego wdrożenia u podatników. Projekt nie wymaga dodatkowych wdrożeń u przedsiębiorców, nie ogranicza również dostępu do instrumentów takich jak WIS, WIA, WIT i WIP – podaje Ministerstwo Finansów.