Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Faktoring daje możliwości, o których wielu przedsiębiorców nie ma pojęcia
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 11.05.2021 02:00

Faktoring daje możliwości, o których wielu przedsiębiorców nie ma pojęcia

faktoring
faktoring

Faktoring może poprawić sytuację twojej firmy. Wielu przedsiębiorców w ostatnich czasach ma problemy z zachowaniem płynności finansowej. Komplikacje i napięcie między stronami transakcji są do uniknięcia, jeśli nie popełnisz jednego błędu. 

Wystawianie faktur o odroczonym terminie płatności to częsta praktyka wielu firm. Oczekiwanie na ich opłacenie w połączeniu z niespodziewanymi wydatkami może stanowić problem. Co więcej, jeśli damy się nabrać i zawrzemy transakcję z nieuczciwym kontrahentem, to spotykamy przed sobą mur nie do pokonania. Wraz z utratą płynności finansowej możemy stracić perspektywę na utrzymanie działalności firmy, a nawet zdolność kredytową.     

Mało kto wie, o dość prostej możliwości jaką daje nam faktoring. Nieraz, największym błędem, jaki możemy popełnić, będzie właśnie nieskorzystanie z tej usługi. Z definicji, faktoring jest sposobem finansowania faktur o odroczonym terminie płatności. W praktyce, do dwóch stron transakcji dołącza trzecia strona, nazywana faktorem. Najczęściej jest nim bank, albo firma specjalizująca się w skupowaniu wierzytelności handlowych. Przykładową instytucją finansową będącą faktorem jest Finea

Według informacji zamieszczonych na stronie Finea, faktoring cichy pozwala na finansowanie do kwoty 100 tys. zł w przypadku pojedynczej faktury. Finea pozwala też skorzystać z faktoringu jawnego. Na pierwszy rzut oka, różnią się one po prostu numerem konta umieszczonym na fakturze. Jak sama nazwa wskazuje, faktoring jawny będzie widoczny dla adresata faktury, na której będzie widniał numer konta faktora, podczas gdy faktoring cichy będzie przeprowadzony bez informowania o nim drugiej strony transakcji, a na fakturze umieszczony będzie numer konta firmy wystawiającej dokument. Z faktoringu cichego mogą więc skorzystać firmy, którym zależy na dyskretnym wsparciu finansowym swojej działalności. Taka dyskrecja może pozytywnie wpłynąć na wizerunek i pozycję firmy. Przed wyborem faktoringu, warto skorzystać z konsultacji online i porównać warunki umowy faktoringu jawnego i cichego. 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://finea.pl

Faktoring jako sposób na zachowanie płynności finansowej

Do najważniejszych zalet faktoringu oferowanego przez Finea należą:

  • należną kwotę z faktury (80-100%) otrzymujesz (od faktora) o wiele wcześniej, niż wskazuje na to termin płatności,

  • zespół specjalistów faktora zadba o to, aby twój kontrahent uregulował swoją płatność w terminie,

  • ewentualna windykacja należności pozostaje po stronie faktora,

  • w razie potrzeby, faktor może w twoim imieniu wystąpić na drogę postępowania sądowego.

Dzięki wcześniejszemu uzyskaniu zamrożonych w fakturze środków finansowych możesz m.in. pokryć niespodziewane wydatki, zakupić zaopatrzenie niezbędne do podjęcia się kolejnego zlecenia, zadbać o zatowarowanie mające przynieść dalsze zyski. Skorzystanie z faktoringu może być korzystną alternatywą dla zaciągnięcia pożyczki lub jedyną opcją w przypadku, gdy potrzebna pożyczka nie może zostać firmie udzielona. 

Faktoring cichy w praktyce

Aby lepiej zrozumieć jak prostym rozwiązaniem jest faktoring cichy, wyobraźmy sobie przykładową sytuację:

Nasza firma budowlana, za wykonane przez siebie zlecenie, ma otrzymać płatność dopiero za 25 dni. Nagle pojawia się konieczność zakupu materiałów budowlanych do kolejnego zlecenia. Jest ono jednak bardzo pilne. Wiemy, że to dobra okazja do dużego zarobku, a konkurencyjni wykonawcy gotowi są rozpocząć działania natychmiast. Moglibyśmy wykonać to zlecenie, gdyby nasz poprzedni kontrahent uregulował płatność na długo przed wyznaczonym terminem. Wywieranie na nim nacisku na pewno osłabi nasz wizerunek. Zaciąganie pożyczki będzie dla nas niekorzystne lub niemożliwe, ale w tej sytuacji możemy skorzystać z faktoringu cichego. Pieniądze za fakturę otrzymamy od faktora jeszcze tego samego dnia, w którym złożymy wniosek. Kiedy nasz kontrahent ureguluje swoją płatność, po prostu przekazujemy go dalej faktorowi. 

Korzystanie z faktoringu umożliwia: 

  • zachowanie płynności finansowej,

     

  • zapłacenie VAT-u należnego,

  • wypłacić wynagrodzenie pracownikom,

  • szybsze reinwestowanie,

  • zwiększenie ilości realizowanych zleceń,

  • budowanie zdolności kredytowej.

Artykuł zawiera lokowanie produktów