Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zapomnisz o tym i nici z wyższej emerytury. Trzeba wiedzieć, możesz dostać więcej pieniędzy
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 06.11.2023 21:33

Zapomnisz o tym i nici z wyższej emerytury. Trzeba wiedzieć, możesz dostać więcej pieniędzy

Seniorka w parku, pieniądze
BiznesInfo

Nie jest tajemnicą, że świadczenia emerytalne otrzymywane przez polskich seniorów nie należą do najwyższych. Jak informuje fakt.pl, warto pamiętać o rozwiązaniu, z którego w Polsce korzysta co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób. O co konkretnie chodzi?

Sposób na wyższą emeryturę

W czasach wszechobecnej drożyzny seniorzy uważnie śledzą wszelkie doniesienia na temat wysokości emerytur i rent. Choć przysługuje im wiele jednorazowych świadczeń pieniężnych, jak. np. trzynaste emerytury czy dodatków, które są wypłacane co miesiąc, jak np. ryczałt energetyczny, większość starszych Polaków jest w trudnej sytuacji materialnej. Jak się okazuje, wystarczy spełnić jeden warunek, żeby na konta seniorów wpływało co miesiąc więcej pieniędzy. Sprawdź, czy o tym pamiętałeś.

Świadczenie kompensacyjne a wcześniejsza emerytura dla nauczyciel. Co jest bardziej korzystne?

Coraz więcej Polaków pobiera ten rodzaj emerytury. O co chodzi?

Jak wyjaśnia serwis fakt.pl, na konta seniorów może co miesiąc wpływać więcej pieniędzy za sprawą emerytur polsko-niemieckich. Co to za świadczenia? Taki rodzaj emerytur wypłacany jest osobom, które pracowały w Niemczech po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Mogą one wnioskować o doliczenie składek opłacanych poza granicami kraju do okresów pracy w Polsce. Okazuje się, że grono takich beneficjentów stale rośnie.

Coraz więcej Polaków jest uprawnionych do pobierania takich świadczeń

Media donoszą, że coraz więcej Polaków, którzy byli legalnie zatrudnieni w Niemczech, osiąga wiek emerytalny. Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego wyjaśnia, że specjalizujący się w takich sprawach opolski Zakład wypłaca obecnie 64,3 tys. takich emerytur i innych świadczeń. Podkreśla, że grono beneficjentów stale rośnie. - Jeszcze pod koniec ubiegłego roku ta liczba oscylowała wokół 61,5 tysiąca. W katalogu tak zwanych świadczeń długoterminowych wybijają się emerytury, których jest teraz nieco ponad 49,9 tysiąca - przekazał w rozmowie z PAP.

Trzeba dopełnić wielu formalności

Co należy zrobić, żeby móc ubiegać się o niemiecką emeryturę? Przede wszystkim należy przedstawić dowód na pracę w Niemczech przez minimum rok, opłacać składki przez minimum pięć lat, a także skończyć 65 lat i 11 miesięcy. To nie wszystko, bo konieczne jest złożenie wielu dokumentów, jak np. numer ubezpieczenia emerytalnego czy udokumentowanej historii opłacanych składek.

Źródło: fakt.pl, next.gazeta.pl.