Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Świadczenie kompensacyjne a wcześniejsza emerytura dla nauczyciel. Co jest bardziej korzystne?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 06.11.2023 13:02

Świadczenie kompensacyjne a wcześniejsza emerytura dla nauczyciel. Co jest bardziej korzystne?

ręce, banknoty
Pixabay/BiznesINFO

Świadczenie kompensacyjne czy wcześniejsza emerytura? Dla nauczycieli jest to bardzo istotne pytanie, bowiem mogą zyskać nawet 20 proc. więcej emerytury. Co jest bardziej korzystne?

Atuty świadczenia kompensacyjnego

Dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa UW, ekspert ds. ubezpieczeń społecznych zauważył, że nazwa “nauczycielskie świadczenie kompensacyjne” wydaje się mało atrakcyjna, ale jeśli chodzi o korzyści, to wygrywa nawet ze “starą” emeryturą, tzw. karcianą. W odróżnieniu od emerytur z Karty Nauczyciela przysługuje osobom pracującym nie tylko w szkołach publicznych. - Mimo że za PRL szkoły były niemal wyłącznie publiczne, to doceniani byli tylko pracownicy jednostek uspołecznionych, a zatrudnionych u „prywaciarzy” (wówczas raczej w szkołach związków wyznaniowych) odrzucano. Nic nie zmieniło się w latach 1989-2009. Świadczenie kompensacyjne wprowadziło dużą, jakościową zmianę. Tu ustawodawca wyszedł z założenia, że „dzieci w każdej szkole krzyczą tak samo”. Praca nauczycielska wszędzie jest obciążająca w jednakowym stopniu i świadczenie kompensacyjne należy się również pracownikom szkół czy przedszkoli niepublicznych - zauważa ekspert.

Korzystne jest także to, że okres kształcenia nauczyciela czy zwolnienia w okresie ciąży, są wliczane do świadczenia kompensacyjnego. Jeśli się na nie zdecydujemy, nie wyczerpujemy środków, które mamy w systemie emerytalnym. Jeśli ktoś dożyje wieku emerytalnego 60/65 lat, będzie miał obliczoną normalną emeryturę bez pomniejszeń. Nie ma żadnej kary z tytułu skorzystania z tego świadczenia. Kolejnym jego atutem jest to, że korzystając z niego, nie traci się członkostwa w OFE i środków na subkoncie

Polacy zapłacą mniej za prąd? Wyciekło ważne postanowienie umowy koalicyjnej

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Warunkiem wcześniejszej emerytury jest rozpoczęcie pracy nauczycielskiej przed 1999 r. Świadczenie przegłosowane w tym roku obejmuje tylko nauczycieli zatrudnionych w placówkach państwowych. Kolejnym warunkiem jest to, że trzeba mieć środki co najmniej wystarczające na obliczenie minimalnej emerytury. W przypadku nowej, wcześniejszej emerytury wymagane jest 30 lat, jednak tylko składkowych. Oznacza to, że do emerytury nie wlicza się okresu kształcenia nauczyciela, czy też choroby.

Wcześniejsza emerytura czy świadczenie kompensacyjne?

Według Tomasza Lasockiego największa przewaga nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego tkwi w wysokości świadczeń. Będzie ono wyższe nawet o ok. 20 proc. od nowych wcześniejszych emerytur. 

- Na formularzu dotyczącym nowej emerytury nauczycielskiej powinno być ostrzeżenie nie mniejsze i nie mniej widoczne niż na opakowaniach papierosów. Dosłownie: „Wybierając tę emeryturę, zdecydowanie pogarszasz sobie swoją sytuację”. Podpisano: Minister Rodziny i Polityki Społecznej - wyznaje ekspert ds. ubezpieczeń społecznych, Tomasz Lasocki.

Tagi: Emerytura