Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Bon na 2500 zł. Wiele osób może skorzystać, trzeba złożyć wniosek
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 06.11.2023 17:50

Bon na 2500 zł. Wiele osób może skorzystać, trzeba złożyć wniosek

Pieniądze, gotówka na stole
Marek BAZAK/East News

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził w ostatnich latach wiele programów, dzięki którym Polacy mogą uzyskać dodatkowe pieniądze. Jednym z nich jest program bonów o wartości 2500 zł, które można wydać na konkretny cel. Okazuje się, że może z niego skorzystać ponad 500 tys. osób, jednak pod pewnymi warunkami. Poniżej wyjaśniamy szczegóły.

Setki tysięcy Polaków mają szansę na dodatkowe 2500 zł. Co to za program?

Ponad pół miliona osób może ubiegać się o otrzymanie jednorazowego świadczenia w formie bonu o wartości aż 2500 zł. Należy wiedzieć, iż do jego otrzymania konieczne jest złożenie wniosku, a pieniądze można wydać na z góry określony cel. Dofinansowanie wynika z ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli i to właśnie przedstawiciele tej grupy zawodowej mogą ubiegać się o przyznanie bonów w programie “Laptop dla Nauczyciela”.

ZUS może zmniejszyć lub zawiesić świadczenie. Ważny termin dla emerytów

Dodatkowe pieniądze dla nauczycieli. Co należy wiedzieć?

Polscy nauczyciele otrzymają bony na zakup laptopów. Należy mieć na uwadze, iż pieniądze nie będą trafiały do zainteresowanych przelewem na konto, lecz będą przyznawane w formie kodu. To właśnie za jego pomocą będzie można zapłacić za wybrany sprzęt. Warto pamiętać, iż zakupu nie można dokonywać w ratach. Natomiast w sytuacji, gdy pedagog będzie chciał kupić droższe urządzenie, będzie mógł dopłacić różnicę. Z programu można korzystać do końca 2025 r.

Wakacje kredytowe. Co trzeba o nich wiedzieć?

Gdzie złożyć wniosek? Nie każde urządzenie załapie się do programu

Nabór wniosków dla pierwszej grupy nauczycieli ruszył 10 października. Pedagodzy zainteresowani udziałem w programie powinni złożyć taki dokument do dyrektora placówki, w której są zatrudnieni i to od niego otrzymają specjalny kod. - Nauczyciele mają różne potrzeby i ustawa daje im możliwość wyboru takiego sprzętu, jaki rzeczywiście przyda się im w pracy - mówił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Należy mieć na uwadze, iż ministerstwo określiło konkretne wymogi, jakie powinny spełniać urządzenia. Przede wszystkim mają być to urządzenia fabrycznie nowe, posiadające oryginalne opakowanie i gwarancję. Laptopy dla nauczycieli powinny mieć szybki dysk SSD, baterię umożliwiającą długi czas pracy czy złącze umożliwiające podłączenie wideo. Konkrety dostępne są na rządowej stronie.

Kto otrzyma bon? Spora grupa pedagogów nie dostanie dofinansowania

Bon obejmuje nauczycieli publicznych i niepublicznych szkół podstawowych, którzy prowadzą zajęcia w klasach IV-VIII. Niestety w programie nie mogą wziąć udziału nauczyciele, którzy uczą w klasach I-III lub przedszkolu. - Pozostałe grupy nauczycieli, które są uprawnione do otrzymania bonu, np. nauczyciele nauczania początkowego, będą mogli skorzystać z bonu najpóźniej w przyszłym roku. Działamy etapowo - mówił minister Cieszyński.

Źródło: biznes.interia.pl, o2.pl, gov.pl.