Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Eko > Zagrożona przyszłość ogródków działkowych. Rząd znalazł rozwiązanie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.10.2024 17:40

Zagrożona przyszłość ogródków działkowych. Rząd znalazł rozwiązanie

ogródki działkowe
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

W ministerstwie rozwoju i technologii opracowano rozporządzenie, które stanowi odpowiedź na postulaty polskich działkowców. Akt ma zabezpieczyć tereny przeznaczone na ogródki działkowe, tak aby rozwój miast nie odbywał się kosztem terenów zielonych. Stanowisko w sprawie nowych regulacji zajął już Polski Związek Działkowców.

Nowe rozporządzenie ministerstwa rozwoju daje nadzieje ROD-om

Szacuje się, że w Polsce jest aktualnie ok. 4,5 tys. ogródków działkowych, na których znajduje się ponad 900 tys. działek. Często są one jedynym sposobem na kontakt z naturą i odpoczynek, zwłaszcza dla mieszkańców największych miast. Tymczasem wielu ogródkom zagraża likwidacja - inwestorzy, deweloperzy w całym kraju chętnie skupują tereny zielone. Zatamować ten proces ma nowe rozporządzenie ministerstwa rozwoju i technologii.

Najważniejszym elementem nowego rozporządzenia jest regulacja, na mocy której nowe ogródki działkowe będą mogły powstawać w każdej z 13 stref planistycznych składających się na ogólne plany zagospodarowania gmin. Jak zwraca uwagę se.pl, est to więc usunięcie ważnego ograniczenia w rozwoju ogródków - na mocy aktualnego prawna ogródki mogą znajdować się w zaledwie trzech strefach.

Nowe kary za marnowanie żywności. Wzrosną pięciokrotnie, a to nie koniec

Plany ogólne zagospodarowania i strefy planistyczne

Co to oznacza w praktyce? Do końca 2025 r. gminy mają czas na opracowanie planów ogólnych dot. zagospodarowania przestrzennego. Zastąpią one studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zarówno sam status, jak i zastosowania i szczegółowość planu będą większe, tak aby dokument rzeczywiście kreślił ramy rozwoju miast i gmin. Nie zaś stawały się niezobowiązującym postanowieniem lokalnych władz, które dowolnie można modyfikować na potrzeby nowych inwestycji, jak to miało miejsce przez lata.

W planie ogólnym zawrzeć można 13 rodzajów stref planistycznych. Znajdziemy tam strefy wielofunkcyjne z zabudową wielorodzinną, jednorodzinną, zagrodą, strefy usługowe, handlu powierzchniowego, gospodarcze, infrastrukturalne itd. Jak wspomniano, dotąd tereny przeznaczone na ogródki działkowe mogły wystąpić tylko w trzech strefach. Na mocy nowego rozporządzenia gminy i miasta będą mogły zdecydować, by ROD powstawały nawet wszędzie.

Polski Związek Działkowców o proponowanych zmianach

Przewiduje się, że rozporządzenie zostanie wprowadzone w życie szybką ścieżką legislacyjną. Jest to odpowiedź na postulaty samych działkowców. Presja czasowa wynika nie tylko z konieczności opracowania przez gminy i miasta planów ogólnych zagospodarowania przestrzennego do końca 2025 r., ale też z apetytu inwestorów, przede wszystkim deweloperów, na nowe grunty.

PAP informuje, że Polski Związek Działkowców z zadowoleniem przyjął projekt rozporządzenia i potwierdził, że zmiany stanowią realizację postulatów. Oznacza to, że przyszłość ogródków działkowych faktycznie może zostać zabezpieczona, a rozszerzenie listy stref planistycznych, na których mogą powstawać kolejne ROD-y może w przyszłości zwiększyć się do ich rozwoju.