biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zacznie się w nocy. Synoptycy biją na alarm, Polacy dostają alerty w całym kraju
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 13.07.2025 11:25

Zacznie się w nocy. Synoptycy biją na alarm, Polacy dostają alerty w całym kraju

pogoda, alert
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News/IMGW

Dotąd lato w Polsce upływa pod znakiem ekstremalnych zjawisk pogodowych i próżno wypatrywać poprawy. Najbliższe dni mogą okazać się kryzysowe — w niedzielę 13 lipca Polacy otrzymali alerty z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzeżenia objęły cały kraj, ale w najgorszej sytuacji jest jeden region. Zapowiada się wyjątkowo trudna noc. 

Niebezpieczne fronty nad Polską

W ostatnim czasie w Polsce coraz częściej pojawiają się ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym burze o dużym natężeniu, upały czy ulewne deszcze. To efekt typowych dla lata warunków — wysokiej temperatury, dużej wilgotności i zderzeń mas powietrza. Częstotliwość i intensywność tych zjawisk może być dodatkowo nasilana przez zmieniający się klimat. Wydawać by się mogło, że najgorsze ulewy już za nami, tymczasem należy spodziewać się kolejnych nawałnic. 

W najbliższych godzinach Polska znajdzie się pod wpływem wyjątkowo dynamicznych i groźnych zjawisk atmosferycznych. Nad kraj nadciągają silne burze, intensywne opady deszczu oraz bardzo gwałtowne porywy wiatru. Tymczasem synoptycy ostrzegają, że obecne załamanie pogody to dopiero początek — niebawem dotrze do nas największa w tym roku fala upałów. Połączenie dużej wilgotności powietrza i niestabilnej atmosfery stwarza poważne ryzyko dla bezpieczeństwa ludzi, zwierząt oraz infrastruktury. To zapowiedź poważnych problemów, nie tylko dla urlopowiczów, ale i dla mieszkańców miast oraz rolników, których pola mogą zostać zalane. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty do najbardziej zagrożonych terenów — tam żywioł uderzy najpierw. 

METEO IMGW-PIB - Serwis pogodowy - [meteo.imgw.pl].png
Niebezpieczne fronty nad Polską, źródło: METEO IMGW-PIB - Serwis pogodowy - [meteo.imgw.pl]

ZOBACZ TEŻ: 1000 zł mandatu za urlop na działce z psem. Działkowcy muszą się pilnować, przepisy mówią jasno

Upały wrócą do Polski, padła data. Wiadomo jak długo potrwają Załamanie pogody nad Bałtykiem. W tym miesiącu turyści przeżyją przykre rozczarowanie

Polacy otrzymali alerty RCB

Polacy, a zwłaszcza mieszkańcy południowej i środkowej części kraju muszą przygotować się na wyjątkowo niebezpieczną noc. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie dotyczące gwałtownych burz z bardzo silnym wiatrem, które mają wystąpić w nocy z soboty na niedzielę (13/14 lipca). Alerty RCB zostały już rozesłane do mieszkańców wielu regionów, a lista powiatów i województw objętych ostrzeżeniem wciąż się poszerza. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nawałnice pojawią się w całym kraju, jednak apogeum należy spodziewać się w kilku regionach. 

Uwaga! Dziś i w nocy (13/14.07) możliwe gwałtowne burze z silnym wiatrem. Przygotuj się na możliwe przerwy w dostawie prądu. Śledź komunikaty pogodowe — czytamy w komunikacie RCB. 

Jak informuje IMGW, dziś Polska pozostaje pod wpływem słabnącego niżu, którego centrum przemieści się nad północno-wschodnie obszary Niemiec. Jednocześnie front okluzji obejmie zachodnią część kraju. Nad północnymi regionami nadal utrzymuje się chłodne, lecz wilgotne powietrze pochodzenia polarno-morskiego, natomiast do południowej części Polski zaczyna napływać cieplejsza, również wilgotna i dodatkowo chwiejna masa powietrza, co prowadzi do powstania wyraźnego kontrastu termicznego, który przyniesie burze i gwałtowne ulewy. 

Ostrzeżenia RCB otrzymały następujące województwa:

  • małopolskie;
  • śląskie;
  • podkarpackie (w tym: dębicki, kolbuszowski, mielecki, niżański, ropczycko-sędziszowski, stalowowolski, Tarnobrzeg i tarnobrzeski — aktualizacja alertu objęła cały region)
  • świętokrzyskie (powiaty: buski, jędrzejowski, kazimierski, Kielce, kielecki, opatowski, pińczowski, sandomierski, staszowski i włoszczowski)
  • łódzkie (powiaty: pajęczański i radomszczański)
burza.jpg
W nocy z 13 na 14 lipca spodziewane są gwałtowne burze. RCB zapowiada możliwość przerw w dostawie prądu, fot. 12019 – pixabay

Prognozy wskazują na możliwość wystąpienia burz z porywami wiatru przekraczającymi 90 km/h, intensywnych opadów deszczu, lokalnych gradobić oraz zagrożenia dla linii energetycznych i infrastruktury drogowej. W takich warunkach należy bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i podjąć pewne środki przygotowawcze. To ważne, ponieważ niesprzyjająca pogoda będzie się utrzymywać, a prognozowane są koleje zmiany atmosferyczne — ich pierwsze oznaki są już widoczne. 

Trzeba się przygotować na niebezpieczną pogodę. Prognozy nie pozostawiają złudzeń

Zgodnie z aktualnymi prognozami, w kolejnych dniach można spodziewać się dalszej eskalacji warunków pogodowych. Burze, deszcze i wysokie temperatury będą występować naprzemiennie, a stabilizacji należy oczekiwać dopiero pod koniec miesiąca. Najpierw trzeba zmierzyć się z burzami — w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją atmosferyczną, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz służby ratunkowe apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Jakie są zalecenia? 

Czego unikać:

  • Nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne, zwłaszcza po zmroku i w trakcie burz.
  • Unikać przebywania na otwartych przestrzeniach oraz kąpieliskach.
  • Nie parkować pojazdów pod drzewami ani w pobliżu elementów infrastruktury narażonych na uszkodzenie.
  • Nie korzystać z urządzeń elektrycznych podczas burzy, jeśli instalacja nie posiada zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.

Co należy zrobić:

  • Zabezpieczyć luźne przedmioty znajdujące się na balkonach, tarasach i podwórkach.
  • Naładować telefony komórkowe oraz powerbanki — możliwe są dłuższe przerwy w dostawie energii elektrycznej.
  • Śledzić na bieżąco komunikaty meteorologiczne publikowane przez IMGW, RCB oraz lokalne władze.
  • Zapewnić bezpieczeństwo domownikom, zwłaszcza dzieciom i osobom starszym.
FireShot Capture 182 - METEO IMGW-PIB_ mapy dynamiczne - [meteo.imgw.pl].png
Alerty I i II stopnia IMGW, źródło: METEO IMGW-PIB - Serwis pogodowy - [meteo.imgw.pl]

Z kolei nadchodzący tydzień zapowiada się wyjątkowo upalnie. Atmosfera może być wyjątkowo nieprzyjemna dla osób starszych, dzieci oraz pacjentów z chorobami układu krążenia i oddechowego. Poprzednia fala upałów miała suchy, słoneczny charakter — obecna natomiast charakteryzować się będzie podwyższoną wilgotnością, co zwiększa ryzyko niebezpiecznych burz oraz gwałtownych zjawisk pogodowych.

FireShot Capture 185 - METEO IMGW-PIB - Serwis pogodowy - [meteo.imgw.pl].png
Nad Polskę nadciągnęła fala upałów, źródło: METEO IMGW-PIB - Serwis pogodowy - [meteo.imgw.pl]

Wszystkie osoby przebywające na obszarze objętym alertem powinny zachować wzmożoną czujność i stosować się do zaleceń służb. Warunki pogodowe mogą zmieniać się bardzo szybko i niespodziewanie. Śledzenie oficjalnych komunikatów oraz odpowiednie przygotowanie to obecnie podstawowy warunek zapewnienia sobie i bliskim bezpieczeństwa w obliczu nadciągających zagrożeń.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: