Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Wysyłają setki CV bez odzewu. O pracę będzie im jednak coraz łatwiej
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 15.08.2024 11:11

Wysyłają setki CV bez odzewu. O pracę będzie im jednak coraz łatwiej

rozmowa o pracę
Fot. Pixabay/styles66

Znalezienie nowej pracy potrafi być nie lada wyzwaniem. Inflacja i rosnące koszty zatrudnienia nie pomagają, zwłaszcza gdy mamy niewielkie doświadczenie. Zdarza się jednak, że czasem, mimo lat pracy w branży, nasze CV pozostaje bez odzewu. Ta grupa na rynku pracy ma szczególnie trudno. Teraz los się do nich uśmiechnie? Dane statystyczne wskazują na istotną zmianę wieloletniego trendu.

Pracodawcy ich ignorowali. Teraz będą ich potrzebować

Pokolenie, którego nikt nie chce zatrudnić? Mowa tu o tzw. silversach, czyli osobach powyżej 50 roku życia. Choć nie są pokoleniem w ścisłym tego słowa znaczeniu, nie trudno ich za takie uznać — to nie tylko pięćdziesięcio-, ale i sześćdziesięcio- czy nawet siedemdziesięciolatkowie! Z wielu przyczyn osoby w tym wieku wciąż pozostają aktywne zawodowo lub, co znacznie bardziej kłopotliwe, szukają nowej pracy. Tutaj jednak spotykają się ze ścianą; przez lata pracodawcy nie chcieli odpowiadać na ich aplikacje. W wielu sektorach gospodarki silversi stanowili 20-40% pracowników, w Informacji i Komunikacji było to już zaledwie 10%.
 

Ile można przelać współmałżonkowi? Musisz o tym pamiętać, żeby uniknąć podatku

GUS nie pozostawia wątpliwości. Sytuacja pracowników się zmieni

”Przegapienie potencjału silversów może być bardzo dotkliwe”, przyznał założyciel Personnel Service, Krzysztof Inglot. Ekspert rynku pracy w rozmowie z serwisem Bankier.pl przyznał, że osoby powyżej 50. roku życia to cenni pracownicy, ”którzy wnoszą doświadczenie i różnorodność do zespołu”. Mimo to, jak pokazują dane GUS, silversi musieli szukać pracy średnio przez niemal 11 miesięcy! Najszybciej zatrudnienie znajdowały osoby bezrobotne z wyższym wykształceniem, okres ten jednak wciąż nie był krótki, bo wynosił aż 6,2 miesiąca.

Teraz jednak, wskutek m.in. sytuacji demograficznej, podejście pracodawców powoli się zmienia. W 2020 roku aktywnych zawodowo osób powyżej 50 lat było w Polsce 4,7 mln. Dwa lata później było to już 4,9 mln. W pierwszym kwartale bieżącego roku aż  6,6 mln pracowników to osoby między 45 a 64 rokiem życia, co czyniło z silversów największą grupę aktywną zawodowo! Czy taka tendencja będzie się utrzymywać?
 

Przedsiębiorcy nie chcą im płacić?

Stereotypowe podejście do starszych pracowników, wyzwania stawiane przez nowe technologie czy ochrona pracowników wieku przedemerytalnym to główne przyczyny przeszkód na rynku pracy. Osobom powyżej 50. roku życia nie tylko trudniej jest znaleźć pracę, ale również awansować. Piotr Skierkowski, ekspert grupy Manpower, zaprzecza jednak teoriom, by silversi mieli otrzymywać mniejsze wynagrodzenie:

Starsi pracownicy mogą mieć wyższe wynagrodzenia ze względu na doświadczenie i dłuższy staż pracy. Jednakże, w niektórych branżach, zwłaszcza tych dynamicznie rozwijających się, młodsi pracownicy mogą zarabiać więcej ze względu na lepsze dostosowanie do nowoczesnych technologii czy trendów rynkowych.

Jak zawsze, wszystko zależy zatem od stanowiska i branży. Osoby, które ukończyły 50 lat, najczęściej pracują w sekcji wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz i gorącą wodę, a także w rolnictwie, leśnictwie i łowiectwie. Znaczny odsetek znajduje również zatrudnienie na rynku nieruchomości, w opiece zdrowotnej czy pomocy społecznej.
 

Powiązane
haker
Quiz sprawdzi, czy jesteś bezpieczny w internecie. Jeśli nie zdobędziesz 7/10 pkt., możesz mieć kłopoty