Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wielu Polaków może zyskać naprawdę sporo, ważny projekt. Są konkretne wyliczenia
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 06.03.2024 18:39

Wielu Polaków może zyskać naprawdę sporo, ważny projekt. Są konkretne wyliczenia

pieniądze emeryt
Fot. Pixabay/icsilviu, redakcja BiznesINFO

Przed wyborami parlamentarnymi jedną z większych obietnic Lewicy było przeprocedowanie projektu o tzw. rencie wdowiej. Miałaby ona pomóc emerytom, którzy zostają sami, w pokryciu kosztów codziennego życia. W sieci utworzona została właśnie specjalna strona internetowa, pokazująca symulacje i konkretne wyliczenia, dotyczące wysokości potencjalnych nowych świadczeń. Wynika z nich, że seniorzy mogliby naprawdę wiele zyskać. Wyjaśniamy, o co chodzi i podajemy przykłady.

Lewica chce wprowadzenia renty wdowiej

Renta wdowa to jeden z ważniejszych projektów Lewicy, o którym ta mówi już od dłuższego czasu i którego wprowadzenie mocno akcentowała w kampanii przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Świadczenie wydaje się być bardzo potrzebne, gdyż sytuacja emerytów, którym umiera małżonek jest często ekstremalnie trudna.

Jedna, skromna emerytura na pokrycie rachunków za mieszkanie, opłacenie leków i codzienne życie to bardzo niewiele, dlatego politycy wspomnianego ugrupowania proponują, by samotna osoba zachowywała swoje świadczenie i otrzymywała 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierała rentę rodzinną po zmarłym mężu/żonie i pobierała 50 proc. swojego świadczenia. Przykładowe wyliczenia odnaleźć można na specjalnej stronie internetowej rentawdowia.pl. My przytaczamy jedynie dwa z nich. Oto, jak może zmienić się sytuacja wdów i wdowców.

Wielka wygrana w zdrapce. Wydał 5 złotych i zgarnął fortunę

Tyle mogą zyskać samotni emeryci

Jak twierdzą autorzy projektu o rencie wdowiej, w przypadku małżeństwa policjanta z emeryturą 4 tys. zł brutto i nauczycielki z emeryturą 2 tys. zł, wdowa, rezygnując ze swojej emerytury, może otrzymać rentę rodzinną w wysokości 3,4 tys. zł. Po zmianach z kolei otrzymałaby rentę wdowią rzędu 4,4 tys. zł, na którą składałaby się renta rodzinna (3,4 tys. zł) i połowa emerytury kobiety, czyli 1 tys. zł.

ZOBACZ: Renta rodzinna z ZUS i KRUS jednocześnie? Przepisy stawiają sprawę jasno

Innym przykładem jest sytuacja, w której to wdowa ma wyższą emeryturę niż mąż, dlatego po śmierci małżonka ma 5 tys. zł swojej emerytury i połowę renty rodzinnej po zmarłym mężu w wysokości 1,5 tys. zł, co łącznie daje 6,5 tys. zł.

Sejm pracuje nad projektem o rencie wdowiej

Projekt ustawy, opracowany przez Lewicę i OPZZ jest aktualnie procedowany w Sejmie. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała gotowość wdrożenia nowych zasad renty wdowiej po ok. 6 miesiącach od przyjęcia projektu przez izbę niższą paramentu. Koszt tych zmian może wynieść 13 mld zł rocznie.

Obecnie renta wdowia jest rodzajem renty rodzinnej dla osób spełniających określone warunki, a w przypadku prawa do otrzymywania kilku świadczeń emerytalno-rentowych, można być beneficjentem tylko jednego z nich.

Nowy projekt zakłada m.in. wprowadzenie górnego limitu kwoty, do jakiej może sięgać renta wdowia. To nie więcej niż trzykrotność miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS, czyli maksimum 8,5 tys. zł.

Źródło: rentawdowia.pl, Interia