Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Wiadomo, co najbardziej denerwuje Polaków u współpracowników. Badani wskazywali głównie jedno zachowanie
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 29.09.2023 14:01

Wiadomo, co najbardziej denerwuje Polaków u współpracowników. Badani wskazywali głównie jedno zachowanie

praca
Domena publiczna

Dla Polaków praca często jest nie tylko sposobem utrzymania. W badaniu przeprowadzonym przez ARC Rynek i Opinię ankietowani mogli wskazać, co ich denerwuje u współpracowników.

Atmosfera w pracy jest ważna

Jak wynika z badania pt. „Polacy w pracy – w kontekście przejawianych zachowań” przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia połowa Polaków traktuje pracę głównie jako sposób utrzymania się. Jednocześnie dla wielu z nich praca jest istotnym elementem życia - tak wskazuje 59% ankietowanych, a 54 proc. badanych czerpie z niej satysfakcję. 

Ankietowani cenią sobie uczciwość swoich kolegów i koleżanek z pracy. Niemal 40 proc. ankietowanych wskazało na tę cechę. Co trzecia osoba przyznała, że ceni rzetelność, sumienność i zaangażowanie w powierzone obowiązki.

Polacy nie lubią narzekania innych ludzi

Wśród najczęściej spotykanych negatywnych zachowań w pracy najczęściej pojawiło się narzekanie, którego doświadcza aż połowa ankietowanych. Współpracownicy narzekają głównie na zarobki (33 proc.), kolejno na szefostwo i firmę (9 proc.), a także na nadmiar pracy (8 proc.)

Wyniki badania potwierdzają pewien stereotyp, że Polacy to naród, który często narzeka. Jednocześnie widać, że ta łatka zaczyna Polaków uwierać. To ciekawy paradoks – nie lubimy słuchać narzekań innych ludzi, ale sami nie potrafimy się przed nim powstrzymać. W środowiskach międzynarodowych nadmierne narzekanie nie jest mile widziane – komentuje Gina Sole, digital PR manager w Preply.

Irytujące zachowania współpracowników

Badani mogli także wskazać, co osłabia ich motywację. Na pierwszym miejscu znalazły się lenistwo oraz unikanie wykonywania obowiązków przez pracowników - ponad ⅓ ankietowanych przyznała, że obniża to ich własną produktywność.

Na samopoczucie pracowników ma także wpływ donoszenie na współpracowników - wpłynęło to aż na 44 proc. ankietowanych. Kolejne na liście jest unikanie wykonywania obowiązków, brak szacunków, lenistwo i plotkowanie.

Co ciekawe, badani mniejszą wagę przywiązywali do małomówności (15 proc.), braku poczucia humoru (18 proc.) czy spóźnialstwa swoich kolegów i koleżanek z pracy.

Tagi: Praca