Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jadą setki kilometrów, by zdobyć prawo jazdy. Powód zwala z nóg
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 29.09.2023 09:25

Jadą setki kilometrów, by zdobyć prawo jazdy. Powód zwala z nóg

samochód do nauki jazdy
Domena publiczna

Egzamin praktyczny na prawo jazdy wiąże się z dużym stresem. W przypadku kolejnego podejścia do egzaminu trzeba się liczyć z kolejną opłatą za egzamin czy dodatkowymi godzinami nauki jazdy. Okazuje się, że wielu osobom bardziej opłaca się zdać prawko w ośrodku ruchu drogowego znacznie oddalonego od miejsca zamieszkania. 

Koszt egzaminu na prawo jazdy

Najczęściej kurs prawa jazdy to 30 godzin jazdy. Cena podstawowego kursu waha się od 2800 do nawet 3900 zł.

Aby zapisać się na egzamin kategorii B, należy zapłacić 50 zł za egzamin teoretyczny. Kolejnym krokiem jest zdanie egzaminu praktycznego. Tu koszt wynosi od 200 do 250 zł. Każde kolejne podejście wiąże się z koniecznością ponownego uiszczenia opłaty. Należy też wziąć pod uwagę fakt, że na kolejny termin egzaminu trzeba poczekać. Wiele osób w oczekiwaniu na kolejny termin wykupuje dodatkowe lekcje, aby lepiej się przygotować, czyni to także, aby nie wypaść z formy. Rodzi to jednak kolejne koszty.

 

Wielu kierowców powyżej 65 roku życia może stracić prawo jazdy. Idą ważne zmiany

Zdawalność egzaminów

Jak można przeczytać w raporcie "NIK o systemie szkolenia kandydatów na kierowców", duża część kandydatów na kierowców "woli zdawać egzaminy w mniejszych miastach, gdzie natężenie ruchu jest mniejsze, przez co szansa na pozytywny wynik egzaminu jest znacznie wyższa. 

Jak podaje mubi.pl na podstawie ostatnich statystyk Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego ( dane na dzień 22 czerwca 2023), procent osób zdających praktycznie egzamin praktyczny w Rzeszowie wynosi 51 proc., tymczasem w Opolu pozytywny wynik uzyskuje 24 proc. zdających.  Jeśli chodzi o zdawalność za pierwszym razem, największym odsetkiem mógł się pochwalić WORD w Ostrołęce, gdzie odsetek ten wyniósł 56 proc.

Długa droga do wymarzonego prawa jazdy

Egzamin można zdać w dowolnym ośrodku ruchu drogowego. Przepisy pozwalają na wielokrotne podejścia do egzaminów, nawet tego samego dnia. W 18 WORD-ach w tym samym czasie aż 87 tys. egzaminowanych podchodziło do egzaminu z teorii kilka razy w ciągu dnia - zdarzało się, że nawet 8 razy, a do egzaminu praktycznego nawet 5 razy.

Aby uzyskać upragnione prawko część przyszłych kierowców udaje się do ośrodków znacznie oddalonych od swojego miejsca zamieszkania. Jak wynika z ostatnich ostrożnych szacunków NIK, przynajmniej 122 szkoły jazdy przygotowały do egzaminu ok. 10 750 osób pochodzących z powiatów odległych o ponad 100 km. Rekordzistą pod względem ilości przyjezdnych jest ośrodek WORD w Łomży - tam aż 18 proc. zdających pochodziło z innego regionu. Niektórzy mieli do pokonania od 500 do nawet 670 km.

Tagi: Prawo jazdy