Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wielu kierowców powyżej 65 roku życia może stracić prawo jazdy. Idą ważne zmiany
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 16.08.2023 18:27

Wielu kierowców powyżej 65 roku życia może stracić prawo jazdy. Idą ważne zmiany

Prawo jazdy w portfelu i kalendarz
BiznesInfo

Seniorzy posiadający prawo jazdy muszą przygotować się na spore zmiany prawne. W odpowiedzi na doniesienia medialne o wypadkach starszych kierowców, zostaną wprowadzone zmiany dotyczące okresu odnowienia dokumentu po przekroczeniu odpowiedniej granicy wiekowej.

Problemy starszych kierowców

Doniesienia o wypadkach, w których seniorzy brali udział będąc za kierownicą pojazdu, są obecnie dość częste. Praktycznie co kilka dni można usłyszeć o kolejnej kolizji samochodów ze starszymi kierowcami w roli głównej.

Jak podaje portal wrc.net.pl, jest to problem dotykający nie tylko Polski. Statystyki obejmujące całą Europę również wskazują, że kierowcy-seniorzy coraz częściej uczestniczą w wypadkach drogowych. I nie powinno to dziwić - w części krajów UE odsetek starszych kierowców osiąga nawet 10 proc.

Będą reformy prawne

Nie powinno być zatem zaskoczeniem, że organy ustawodawcze chcą przeciwdziałać takim zjawiskom poprzez zmiany w prawie. Na taką drogę zdecydowała się chociażby Hiszpania, gdzie - jak podaje wrc.net.pl - na trzy wypadki drogowe, jeden jest powodowany przez seniorów.

Obecnie sytuacja w Hiszpanii dla seniorów za kółkiem wygląda prosto. Powyżej 65. roku życia, prawo jazdy może być odnowione jedynie na 5 lat. Jak wynika ze słów cytowanego przez wrc.net.pl dyrektora DGT Pere'a Navarro, dotyczy to zarówno osób w wieku 67, jak i np. 90-latkom, co wygląda dziwnie.

Hiszpania chce zmian

Obecny brak ograniczeń wiekowych dla odnowienia prawa jazdy w Hiszpanii nie zostanie zniesiony. Według pomysłu zmian, okres odnowienia ma być skrócony z 5 do 2 lat; kierowcy mają również przechodzić badania przed odnowieniem uprawnień do kierowania pojazdami.

Portal wrc.net.pl zauważa również, że sama Unia Europejska również działa na tym kierunku. Od przyszłego roku w całej UE ma wejść w życie obowiązek przeprowadzania badań psychologicznych dla kierowców powyżej 65. roku życia.