Hołownia wygadał się po nocnym spotkaniu z PiS. Zdradził, jaki będzie jego następny krok

Polski krajobraz polityczny może niedługo ulec znaczącym zmianom. Ostatnio szerokim echem w całym kraju obiła się informacja o nocnym spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z europosłem PiS Adamem Bielanem, w rozmowie uczestniczył również Jarosław Kaczyński. Marszałek Sejmu zajął zdecydowane stanowisko wobec Prawa i Sprawiedliwości, przy okazji poinformował również o tym, jakie będą jego następne kroki w polityce.
Hołownia komentuje kontrowersyjne spotkanie z politykami PiS
Na początku lipca Szymon Hołownia spotkał się z europosłem PiS Adamem Bielanem. Do rozmowy doszło w godzinach nocnych, co nie umknęło uwadze mediów i fotoreporterów, a wśród polityków koalicji i partii rządzącej wywołało oburzenie. Pod adresem Hołowni padały obelgi oraz okrążenia o zdradę, zwłaszcza gdy się potwierdziło, że w spotkaniu wziął udział również Jarosław Kaczyński.
Marszałek Sejmu stwierdził, że „wzmożona ekscytacja” wokół tego tematu nie jest ani uzasadniona, ani wskazana. Lider Polski 2050 zamieścił w serwisie X krótki komentarz dotyczący tej sytuacji, do sprawy odniósł się także Bielan i Kaczyński, mówiąc o konieczności „ratowania Polski”. To jednak nie zakończyło sprawy, a Hołownia ponownie zajął stanowisko w sprawie jego relacji politycznych z Prawem i Sprawiedliwością. W niedzielę w swoich mediach społecznościowych zamieścił wpis, w którym jasno przedstawił plany sejmowe na najbliższą przyszłość.
Hołownia komentuje spotkanie z PiS — czy szykuje się nowy sojusz polityczny?
Spotkanie Szymona Hołowni z przedstawicielami opozycji wywołało spore poruszenie, a na marszałka Sejmu wylała się fala krytyki, zarówno ze strony partii rządzącej, jak i koalicjantów. Hołownia twierdzi, że obelgi kierowane pod jego adresem nie robią na nim wrażenia, a rozmowy z czołowymi politykami w kraju są jego obowiązkiem i nie zamierza z nich rezygnować. Jednakże po kampanii prezydenckiej, kiedy to lider Polski 2050 mocno krytykował PiS, a zatem nagły zwrot w stronę tej partii może wydawać się zastanawiający.
Czy to zwiastun kolejnego politycznego przetasowania i plan przyszłego sojuszu? Marszałek zajął stanowisko w tej sprawie i nie zostawił miejsca na wątpliwości.
Nie planuję koalicji z PiS, który wciąż jest — czego zrozumieć nie mogę — dumny z rzeczy, które robił źle […] Powtarzam więc: tak, jak rozmawiam z Tuskiem, Kosiniakiem — Kamyszem i Czarzastym, tak rozmawiałem i będę rozmawiał z Dudą, Nawrockim, Kaczyńskim, Błaszczakiem. Tak robię, i tak będę robił. Być może jestem w tej chwili (oby nie na zawsze) jedynym politykiem w popękanej Polsce, który jest w stanie to robić. I tym bardziej jestem przekonany, że trzeba — napisał Szymon Hołownia w niedzielę na swoim profilu na Facebooku.
Jednak nie tylko ewentualny Sojusz Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości był przedmiotem spekulacji. Szymon Hołownia poinformował o swoich najbliższych działaniach oraz planach na nadchodzącą jesień. Czego można się spodziewać w polskim Sejmie już niedługo?

Co dalej z marszałkiem Sejmu — jesienne plany Hołowni
Szymon Hołownia, odnosząc się zarówno do swoich dotychczasowych, jak i przyszłych poczynań, zadeklarował, że będzie dążył do pokoju, a nie wojny. Jego zdaniem postępująca polaryzacja w społeczeństwie i w polityce nie służy interesom kraju. Hołownia wskazał, że szczególnie istotne jest dziś poszukiwanie punktów wspólnych z opozycją w kwestiach fundamentalnych dla bezpieczeństwa i pozycji Polski, takich jak polityka obronna, wsparcie dla Ukrainy czy relacje ze Stanami Zjednoczonymi.
W niedzielnym wpisie w swoich mediach społecznościowych zapewnił również, że wbrew różnym naciskom zamierza uczestniczyć w zaprzysiężeniu nowego prezydenta Karola Nawrockiego. To jednak nie wszystko — marszałek zapowiedział również, że ustąpi z urzędu.
Sytuacja polityczna jesienią — przewiduję — będzie pewnie, przy nowym prezydencie, dynamiczna. Ja mogę już dziś powiedzieć, że w listopadzie zostawię Sejm, w którym rządzi koalicja, ale naprawdę wygrała cała Polska. Sejm otwarty na media, na setki tysięcy zwiedzających. Sejm, w którym na każdym posiedzeniu rozpatruje się projekty opozycji, W którym ma ona w ogóle prawo głosu, Gdzie po raz pierwszy w historii — marszałek zaprasza do udziału w Konwentach Seniorów nie tylko wielkich — kluby, ale także przedstawicieli kół poselskich (czyli struktur najmniejszych). Który ma relacje z innymi parlamentami (a to bezpieczeństwo) rozbudowane na nieznaną dotąd skalę. Sejm, w którym — wbrew namowom do zamachu stanu — koalicyjny marszałek zaprzysięgnie opozycyjnego prezydenta, w którym — znów po raz pierwszy w historii — tysiące obywateli konsultować mogą poselskie ustawy — napisał Hołownia w niedzielę 6 lipca.
Zgodnie z porozumieniem zawartym między liderami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, Hołownia będzie pełnił funkcję marszałka Sejmu do 13 listopada. Następnego dnia jego obowiązki przejmie Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy, który ma pozostać na tym stanowisku do końca kadencji.
Czytaj więcej: To koniec Trzeciej Drogi. PSL ucieka z tonącego okrętu, Hołownia zabiera głos




































