Ważny komunikat ws. misji Sławosza Uznańskiego. Polska Agencja Kosmiczna zabrała głos

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak w historii, który poleciał w kosmos. Po licznych perypetiach związanych z terminem wylotu, udało się rozpocząć misję Axiom-4. Teraz pojawił się ważny komunikat w sprawie misji w kosmosie naszego rodaka. Polska Agencja Kosmiczna zabrała głos i przekazała kluczowe wieści. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy.
Drugi Polak w historii poleciał w kosmos
Sławosz Uznański-Wiśniewski zapisze się na kartach historii jako drugi Polak, który poleciał w kosmos. To niezwykle ważny moment dla Polski, bowiem jest on pierwszym polskim astronautą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Uznański-Wiśniewski jest członkiem misji Axiom 4 i pełni funkcję specjalisty naukowego. Oprócz niego w skład misji wchodzą: była astronautka NASA Peggy Whitson - dowódczyni, Shubhanshu Shukla z Indii - pilot oraz drugi specjalista naukowy - Tibor Kapu z Węgier.
Warto przypomnieć, że przed startem pojawiło się sporo niedogodności, przez które termin rozpoczęcia misji kilkukrotnie się opóźniał. Misja Ax-4 pierwotnie miała ruszyć 29 maja bieżącego roku. Jedną z przeszkód był wyciek skroplonego tlenu oraz nieszczelność i wyciek powietrza, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu załogi. Kolejnym problemem okazały się niesprzyjające warunki pogodowe.
Ostatecznie misja Axiom-4 wystartowała w środę 25 czerwca o godzinie 8:31 czasu polskiego. Po 30 godzinach lotu kapsuła Dragon zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w czwartek 26 czerwca o godz. 12:31 czasu polskiego. O 14:10 nastąpiło otwarcie włazów, a pół godziny później odbyła się oficjalna ceremonia przywitania na pokładzie stacji.
Kiedy po raz pierwszy wyjrzałem przez okno, widok był po prostu oszałamiający - mówił Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas transmisji na żywo z kapsuły zorganizowanej przez Axiom Space.

Lot Polaka w kosmos pochłonął mnóstwo pieniędzy
Udział Polaka w misji Axiom-4 pochłonął gigantyczną sumę pieniędzy - Polska zapłaciła około 65 mln euro. Kwota jest niemała, ale - jak przekonuje rząd - wpisuje się w szerszy plan rozwoju krajowego sektora kosmicznego, który w latach 2023–2025 będzie kosztował łącznie 360 mln euro. Minister finansów Andrzej Domański podkreślił, że Polska musi inwestować w naukę, innowacje oraz technologie, w tym właśnie te związane z kosmosem.
Podczas rozmowy z Radiem ZET szef resortu finansów przypominał również, że przez lata Polska przeznaczała zbyt mało środków na udział w Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Przez lata – bądźmy tutaj szczerzy – nasze wydatki, nasza składka do Europejskiej Agencji były na niskim poziomie. Chcemy, aby Polska była wśród liderów inwestycji w te najnowocześniejsze technologie, w tym technologie kosmiczne, więc (...) tak, zdecydowanie warto - podkreślił Domański w rozmowie z Radiem ZET.
ZOBACZ TAKŻE: Pokaźna pensja polskiego astronauty. Wiadomo, ile może zarobić po locie w kosmos
Ważny komunikat ws. misji Polaka w kosmosie
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) przekazała najnowsze informacje w sprawie misji, w której uczestniczy Uznański-Wiśniewski. W sobotę 5 lipca przeprowadzono udane połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS).
W trakcie misji Ax-4 członkowie załogi mają przeprowadzić aż 60 eksperymentów, z czego 13 z nich zostało przygotowane przez polskich naukowców. Jak przekazała POLSA, w sobotę kontynuowano prace nad polskimi eksperymentami Wireless Acoustics (testowanie systemu mierzenia hałasu) oraz MXene in LEO, który polega na sprawdzeniu działania pulsometrów z czujnikami z nanomateriałów.
Polski astronauta nagrał wideo dotyczące eksperymentów edukacyjnych (działanie kołyski Newtona i zjawisko fontanny łańcuchowej), a także wraz z dowódcą misji Peggy Whitson przygotował wideo na temat aktualnego stanu realizacji celów misji. Polska Agencja Kosmiczna poinformowała, jaki procent założonych celów został do tej pory zrealizowany przez Sławosza Uznańskiego.
Aktualny status realizacji podstawowych celów misji: 72,9 proc. - przekazała POLSA.
Połączenie z młodzieżą odbyło się w ramach wydarzenia, którego gospodarzem była Politechnika Rzeszowska. Oprócz zagadnień naukowych był także czas na poruszanie luźniejszych tematów.
Dowiedzieliśmy się m.in. tego, że ulubionym zajęciem Sławosza w czasie wolnym na ISS jest podziwianie naszej planety z okna Cupoli, specjalnego modułu obserwacyjnego - przekazała Polska Agencja Kosmiczna.




































