Polacy nagminnie "macają" pieczywo w sklepie. Wielu nie ma pojęcia, jaka kara za to grozi

Wielu Polaków zdążyło już zapomnieć o skutkach epidemii koronawirusa, jak również o przestrzeganiu zasad higieny osobistej w miejscach publicznych, takich jak np. sklepy spożywcze. Jeszcze niedawno nie do pomyślenia było dotykanie pieczywa bez użycia specjalnych rękawiczek lub jednorazowej reklamówki umieszczonych przy wypiekach w sklepie. Obecnie “macanie” chleba czy bułek gołą ręką zdarza się Polakom nagminnie. Nie mają oni jednak pojęcia, że za takie zachowanie grozi im kara.
Sprawdzanie świeżości pieczywa. Klienci popełniają ogromny błąd
W dzisiejszych czasach konsumenci mają ogromny wybór wśród wyrobów piekarniczych. Najprzeróżniejsze rodzaje chleba, bułek, wypieki słodkie, słone - jednym słowem każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Produktów jest na tyle dużo i co kilka godzin dokładane są kolejne, dlatego klienci nieraz decydują postanawiają dotknąć pieczywo, aby się upewnić, czy jest wystarczająco chrupkie i świeże.
Dotykanie bułek czy chleba w sklepie tudzież piekarni wydaje się nieszkodliwie. W końcu konsument chce mieć pewność, że płaci za dobrej jakości produkt i po powrocie do domu nie będzie musiał go wyrzucać. Okazuje się natomiast, że taka czynność może nieść za sobą poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia, o czym Polacy często nie mają nawet pojęcia.

Prawnik stawia sprawę jasno. Brak kultury to jedno. Sklep może przez to stracić
Prawnik i twórca internetowy Marcin Kruszewski jasno stwierdza, że dotykanie pieczywa w sklepie, nie mając na sobie warstwy ochronnej w postaci np. jednorazowych rękawiczek może być traktowane przez służby jako wykroczenie. Niedawno przyłapał na tym jedną z klientek sklepu. Jego nagranie na TikToku polubiło już ponad 80 tys. użytkowników.
W filmie ekspert przypomina, że produkty piekarnicze są nośnikami bakterii, a dotykanie ich rękami zwiększa ryzyko zakażeń. To argument nie tylko sanitarno-zdrowotny, ale i ekonomiczny. Dlaczego? Sklepy muszą wówczas wycofać produkty naruszające opakowanie lub wygląd. W konsekwencji konsument, który dotyka np. bułkę gołą ręką powinien ją kupić.
Nie tylko przez szacunek do prawa - mówi w nagraniu.
Kara za dotykanie pieczywa w sklepie. Twój portfel mocno na tym ucierpi
Swoje zdanie na temat konsekwencji prawnych wynikających z dotykania pieczywa prawnik poparł solidnymi argumentami i wyjaśnieniami.
Co, jeśli byś włożył łapę i złośliwie macał wszystkie bułki, żeby po prostu sklep stracić? Moim zdaniem będzie to zniszczenie mienia. Delikatnie mówiąc: bułki stracą na wartości, a ty możesz odpowiedzieć za wykorczenie. No, chyba, że wartość bułek przekroczy 800 zł, ale wtedy już naprawdę byłbyś bardzo złośliwy - zaznacza prawnik.
Wskazał, że w Art. 1. Kodeksu wykroczeń wyraźnie jest mowa o konsekwencjach, jakie w takiej sytuacji konsument powinien ponieść. “Za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5 tys. zł lub nagany” - wynika z fragmentu artykułu.





































