Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Unia Europejska jednak zgodzi się na zerowy VAT na żywność. Morawiecki będzie się tłumaczył
Joanna Leja
Joanna Leja 09.12.2021 01:00

Unia Europejska jednak zgodzi się na zerowy VAT na żywność. Morawiecki będzie się tłumaczył

EN 01503354 0026
Piotr Molecki/East News

Ministrowie finansów z krajów UE osiągnęli porozumienie co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT. Minister finansów zaapelował do unijnego komisarza ds. gospodarki o możliwość tymczasowego zastosowania 0 proc. VAT na żywność w Polsce. Wśród wskazanych produktów są m.in. mięso, ryby, produkty mleczarskie, warzywa, owoce i wyroby piekarnicze.

– W ostatnim czasie podejmowane były wielokrotne próby uzyskania zgody na szersze zastosowanie przez Polskę obniżonych stawek VAT. Rozmowy na ten temat toczyły się przede wszystkim na posiedzeniach unijnej grupy roboczej ds. reformy stawek VAT. Za każdym razem odpowiedzi były takie same. Wskazywano, że jedynym sposobem na szersze niż dotychczas stosowanie obniżonych stawek, jest jak najszybsze zamknięcie prac nad zmianami w dyrektywie VAT. Polska bierze w nich aktywny udział. Pierwszym krokiem do zmiany dyrektywy jest osiągnięcie porozumienia co do jej tekstu. Dziś to się udało podczas spotkania ECOFIN – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

– Pierwszym krokiem do zmiany dyrektywy jest osiągnięcie porozumienia co do jej tekstu. Dziś to się udało podczas spotkania ECOFIN – podkreślił minister finansów.

Resort finansów nie zamierza jednak czekać na formalne przyjęcie dyrektywy przez Radę, które ma nastąpić w 2022 r. Minister Tadeusz Kościński podjął ponowne działania, aby zerowy VAT na żywność mógł wejść w życie jeszcze szybciej.

Zerowy VAT na żywność powalczy z galopującą inflacją

– Możliwość stosowania zerowej stawki VAT na żywność jest szczególnie ważna, teraz gdy w Europie mamy nasilone m.in. zjawiska inflacyjne. Dlatego cały czas podejmujemy starania o to, by Komisja nie zakwestionowała naszych działań w tym kierunku i dlatego w piśmie do komisarza Gentiloniego ponownie zaapelowałem o możliwość wprowadzenia przez Polskę zerowej stawki VAT na żywność na 6 miesięcy, licząc na przychylność KE – powiedział Tadeusz Kościński. Dyskusja o obniżonych stawkach, w tym zerowego VAT na żywność, wróciła przez gwałtownie rosnącą inflację. W ramach pakietu antyinflacyjnego polski rząd ogłosił m.in. obniżkę akcyzy na energię elektryczną.

Warto przypomnieć, że niedawno pisaliśmy o rozbieżnościach w zapewnieniach premiera Morawieckiego, na temat zerowego VATu i tego jak Komisja Europejska przekazała, że Polska nawet o to nie wnioskowała.

Z informacji podanych przez MF wynika, że zerowy VAT na żywność obejmie produkty takie jak: warzywa i owoce, a także przetwory z nich, produkty mleczarskie, mięso, ryby, oraz przetwory z nich, zboża i produkty przemysłu młynarskiego, a także przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, tłuszcze i oleje, a także niektóre napoje. Ministerstwo Finansów poinformowało, że dalsze kroki pozwalające na zerowy VAT na żywność to wydanie opinii przez PE, a następnie formalne przyjęcie dyrektywy przez Radę UE. Decyzja powinna zapaść w pierwszej połowie 2022 roku.

Tagi: VAT żywność