Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tuż po nowym roku zapukają do drzwi tysięcy Polaków. Skontrolują ważną rzecz
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.12.2023 13:09

Tuż po nowym roku zapukają do drzwi tysięcy Polaków. Skontrolują ważną rzecz

Kontroler pod drzwiami
BiznesINFO

Nowy Rok będzie oznaczał nie tylko zmiany w świadczeniach czy prawie. Wielu Polaków może się bowiem spotkać z kontrolerami pukającymi do ich domów w celu przeprowadzenia kontroli. Tym razem nie chodzi jednak o sprawy finansowe ani administracyjne - przyczyna tkwi bowiem w ogrzewaniu.

Tuż po nowym roku szykują się masowe kontrole. Zapukają do drzwi tysięcy Polaków

Wiele osób podczas zabaw sylwestrowych będzie się zapewne zastanawiało, co czeka ich w 2024 roku. Zmiany, jakie mają zajść od 1 stycznia, są szeroko opisywane w mediach - jedną z nich jest chociażby podwyżka płacy minimalnej.

Mało kto jednak się spodziewa, że w przyszłym roku pod swoimi drzwiami zobaczy kontrolera. Z informacji serwisu fakt.pl wynika jednak, że nie chodzi tu o takie sprawy jak abonament czy prąd - sprawa jest bowiem poważniejsza i dotyczy głównie bezpieczeństwa.

Chcą wprowadzić zmiany w emeryturach. W przyszłym roku skorzystałoby ponad 60 tys. osób

Afera z pompami ciepła

Wszystko ma swoje źródło w tym, że wymiana źródeł ogrzewania domów w ramach programu “Czyste powietrze” spopularyzowała w Polsce pompy ciepła. Tyle, że spora ilość przedsiębiorstw postanowiła pójść w tej kwestii “na skróty”.

Przepisy w obecnym kształcie wskazują, że pompa ciepła, na którą dany beneficjent “Czystego powietrza” chce otrzymać dofinansowanie, nie musi posiadać certyfikatów potwierdzających spełnianie norm laboratoryjnych. Pozwoliło to firmom na sprowadzanie sprzętu z Chin, które po drobnym “liftingu” w postaci umieszczenia własnego logo były reklamowane jako produkty wyprodukowane w Polsce.

Kontrolerzy będą sprawdzać ogrzewanie

Skorzystanie z chińskiego sprzętu skończyło się tym, że spora część tego typu urządzeń po prostu działała nieprawidłowo, a niezadowoleni odbiorcy zgłaszali swoje skargi do UOKiK. W efekcie obecne przepisy obowiązują jedynie do końca Sylwestra - od 1 stycznia urządzenia mają bez wyjątku posiadać odpowiednie certyfikaty na terenie Unii Europejskiej.

Ponieważ jednak wadliwe urządzenia mogą być zainstalowane w wielu polskich domach, od początku stycznia ruszają kontrole mające na celu sprawdzenie pomp ciepła. Przede wszystkim jednak chodzi o bezpieczeństwo - eksploatacja pompy, która certyfikacji nie posiada, może się źle skończyć dla mieszkańców.

źródło: fakt.pl