BiznesINFO.pl
turkey-g1ce77c0bd 1920

pixabay

Turcja określiła ilość swoich złóż gazu ziemnego. Rosja ma się czym martwić

9 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Przewodniczący Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Binali Yıldırım poinformował, że tureckie złoża gazu ziemnego zlokalizowane na Morzu Czarnym wystarczą na 45 lat eksploatacji. Były premier Turcji mówił także, że jego kraj zamierza te złoża eksploatować.

Przemawiający do członków własnej partii w piątek Binali Yıldırım zapowiedział, że gaz ze złóż zawierających, jego zdaniem, 540 mld m sześc. surowca ruszy bardzo szybko i będzie już dostępny w 2023 r.

Turcja chce sprzedawać swój gaz

- Znaleźliśmy gaz, mamy 540 miliardów metrów sześciennych. Ale to dopiero początek. (...) Morze Czarne posiada zapasy energii, które mogą zaspokoić światowe potrzeby na 45 lat - mówił na spotkaniu partii AK Yıldırım.

Turcja w ostatnich latach zintensyfikowała poszukiwania gazu surowców, które planuje przeznaczyć na eksport. Do szukania nowych źródeł zarobków w innych walutach skłania wciąż rosnąca inflacja w kraju, która doskwiera Turkom już od kilku lat.

Turcja lepsza niż Gazprom

Jeżeli Binali Yıldırım ma rację i Turcja zacznie eksportować gaz ziemny jeszcze w przyszłym roku, będzie to fatalna informacja dla Gazpromu, który zaczął czynić wysiłki mające na celu zatrzymanie klientów.

Gazprom zaczął kontaktować się ze swoimi klientami w Europie Zachodniej w celu przekonania ich o stabilności dostaw. Odcięcie od dostaw Polski i Bułgarii nie stawia jednak rosyjskiego giganta w dobrym świetle i na pewno nie nadaje mu wiarygodności zwłaszcza, że zerwał długoletnie kontrakty, czym złamał prawo.

Stawia to potencjalnie Turcję w bardzo dobrej pozycji negocjacyjnej, jeżeli zacznie szukać w Europie rynków zbytu na swój gaz ziemny.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

chiny flaga

Energetyka

Gigantyczna inwestycja pomiędzy Chinami i Rosją. Most będzie służył do transportu surowców

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom właśnie ogłosił, odcina Finlandię od gazu. Helsinki wyprzedziły jednak Moskwę

Czytaj więcej >

Energetyka

PGNiG zakupiło kolejne złoża na Szelfie Norweskim. Gazu w Polsce będzie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.

Energetyka

Tańszy węgiel kupisz tylko przez godzinę dziennie. PGG zdradziło, co czeka klientów sklepu internetowego

Czytaj więcej >

Energetyka

Tylko 14 proc. Polaków wie do kiedy mogą wymieć piec. Łatwo można narazić się 5 tys. zł kary

Czytaj więcej >

Energetyka

Kanada zadeklarowała możliwość zwiększenia dostaw ropy. Rosjanie stracą kolejne rynki zbytu

Czytaj więcej >